آفرین به دختر باحجاب…

از فلسفه حجاب اینگونه به دختران بگویید؛ چون دختر موجود ارزشمندی است، باید پوشش داشته باشد، همانگونه که گوهر و اشیای قیمتی در گاو صندوق نگهداری می شوند. و خداوند قلب را در قفسه سینه و مغز را در کاسه سر قرار داده است. دختر موجودی لطیف است، بدین جهت باید همچون گل در گلخانه از آن مراقبت شود.

گاهی اوقات والدین زمان و دوره و نسل جدید را بهانه می کنند و می گویند حجاب دیگر سخت است و این دوره زمونه حجاب معنایی ندارد در پاسخ به اینگونه تفکرات می توان مثالهای را بیان کرد. مثلا در بدترین شرایط هم میتوان “بهترین” بود. (مثل خانم آسیه همسر فرعون) و در بدترین دورانها هم میتوان “بهترین” را تربیت کرد.(مثلا علی اکبر (ع) که در دوران سیاه بنی امیه تربیت شد) کافی است راه و رسم “بهترین بودن” و بینش و روش “تربیت بهترین” را “بدانیم”.

سن طلايي تربيت كودك را از دست ندهيد

سن طلایی برای تربیت کودکان براساس شرایط جسمی، حنسی، عاطفی، خانوادگی و اجتماعی با یکدیگر متفاوت است بنابراین والدین با توجه به نکاتی که در زیر اشاره می شود باید بهترین و سن طلایی برای تربیت در کودکشان را شروع کنند.

کودکان بین دو تا سه سال شروع به درک مسائل پیرامون خود می کنند، به دستورات شما بیشتر توجه می کنند و مطالب را در ذهن خود نگه می دارند.

اگر به کودک هجده ماهه تان ده ها بار بگوئید: رفتن به خیابان خطرناک است با شما طوری برخورد می کند که انگار اصلاً این جمله را نشنیده است.

در صورتی که اگر به کودک سه ساله ای همین جمله را بگوئید، عکس العمل او کاملاً متفاوت است و می گوید: آها، یادم آمد.

بنابراین هنگامی که کودک شروع به درک مطلب کرد، می توانید تربیت او را آغاز کنید.

426223605_190594

هفت راهکار برای تشویق دختران به حجاب

  • نه سالگی دیر است: دختری که تا قبل از ۹ سالگی آزادانه هر لباس پوشیده با رسیدن به این سن قطعا نخواهد توانست حجاب رعایت کند پس آشنایی تدریجی ضروری است.
  • بیان محاسن و فواید حجاب: بین فواید حجاب، رضایت خداوند، سلامت فردی و اثرات زیان بار بدحجابی در جامعه می تواند ما را در حصول نتیجه یاری کند.
  • داستان های کودکانه از زنان برتر: استفاده از آیات معرفی زنان صالح و برتر اسلام و بیان زندگانی ایشان بعنوان الگو با استفاده از داستان کودکانه.
  • تشویق با هدیه های کوچک: یکی از روش های تشویق، دادن پاداش است و بهتر است برای رعایت حجاب فرزندتان هدیه های هرچند کوچک اما مستمر تهیه کنید.
  • برگزاری جشن تکلیف سالانه: هرسال، روز جشن تکلیف کودکتان مراسمی کوچک به پا کنید چو آن روز تولدی دیگر است و به او نقاط ضعف و قوتش را یادآوری کنید.
  • تهیهلباس های شاد و زیبا: همزمان با تکلیف دختران، بلوغ جسمانی هم اتفاق می افتد. این امر را درگیر ظاهرش خواهد کرد. والدین آگاه باید با تهیه لباس های زیبا و شاد، میل آراسته بودن او را درک کنند.
  • تاثیر پذیری کودک از رفتار دیگران: در این سن کودکان در برابر رفتار دیگران تاثیر پذیرترند. حجاب شرعی مادر و نزدیکان به کودک می تواند زمینه را برای محجبه بودن دختران فراهم کند.

 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *