استرس در بارداری، تولد نوزاد دختر

محققان بسیاری دریافته اند که استرس مادر در بارداری میتواند تاثیر بسیاری بر تعیین جنسیت نوزاد خود داشته باشد. این محققان معتنقدند استرس مادر در طول بارداری منجر به تولد فرزند دختر میگردد.

محققان انگلیسی با بررسی ۶۰۰۰ زن دریافتند آن هایی که در طول روز به شدت استرس دارند، معمولا دختر به دنیا می‌آورند.

در کنار وجود استرس در مادران، میزان خواب، اعتماد به نفس و توانایی مواجهه با مشکلات از مواردی عنوان شده که سبب می‌شود جنسیت نوزاد تغییر کند.

محققان بخش بهداشت عمومی دانشگاه آکسفورد دریافتند در زنانی که دارای میزان زیادی از کورتیزول (هورمون استرس) هستند، احتمال داشتن نوزاد پسر تا حدود ۷۵ درصد کمتر است.

ترشح هورمون کورتیزول با استرس طولانی مدت و آدرنالین با استرس کوتاه مدت ارتباط دارد.

امکان دارد سطوح بالای هورمون استرس لانه‌گزینی جنین پسر را در رحم سخت کرده و باعث سقط جنین‌های پسر شود.

تحقیقات نشان داده است که مادران تحت استرس ۵ درصد بیش از دیگران دختر به دنیا می‌آورند و حالات عصبی روی مادر بسیار تاثیر دارد.

تحقیقی در شیلی

یافته‌های تحقیقی درباره میزان تأثیرگذاری استرس ناشی از زلزله بزرگ شیلی حکایت از آن دارد که علاوه بر فقر که خود از عوامل استرس‌زاست، خود استرس نیز به‌تنهایی می‌تواند بر زنان باردار تأثیر منفی بگذارد.

محققان به منظور اثبات این مسئله، گواهی تولد نوزادان متولد شده در شیلی طی سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ را مورد بررسی قرار دادند.

این محققان به این نکته اشاره کرده‌اند که در صورت قرار گرفتن مادر طی سه ماهه اول بارداری در معرض زلزله، نسبت تولد نوزادان پسر در مقایسه با نوزادان دختر کاهش می‌یابد.

دکتر کارین کلینهاوس، استاد مشاور روانشناسی و ژنوکولوژی و پزشکی محیط‌ زیست دانشگاه نیویورک، نویسنده اصلی این مقاله تحقیقی، در ادامه گزارش خود در این‌باره آورده است:

به‌طور کلی مرگ‌و‌میر هنگام تولد در میان نوزادان پسر کمتر از نوزادان دختر است. نسبت تولد نوزادان پسر به دختر نیز ۵۱ به ۴۹ است.

بر مبنای یافته‌های محققانی که درباره نوزادان متولد شده طی سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ در شیلی تحقیق می‌کردند، میزان پسران زنده متولدشده در این سال‌ها با کسری ۵/۸ درصدی مواجه شده است. در واقع طی این سال‌ها از هر ۱۰۰ نوزاد پسر، ۴۵ نفر زنده متولد شده‌اند. بنابراین می‌توان نتیجه‌گیری کرد که میزان تولد نوزادان دختر از نوزادان پسر بیشتر شده است.

یافته‌های این تحقیق می‌تواند با یافته‌های تحقیقات گذشته مرتبط باشد. بر مبنای نتایج تحقیقات قبلی اثبات شده بود که جنین‌های مذکر از جنین‌های مونث بیشتر رشد می‌کنند و بزرگ‌تر می‌شوند و نیازمند دریافت منابع بیشتری از مادر هستند. بنابراین جنین پسر هنگام ایجاد استرس، بیش از جنین دختر در معرض خطر سقط قرار می‌گیرد. علاوه بر این جنین‌های مذکر به احتمال زیاد، ضعیف‌تر از جنین‌های دختر هستند و در نتیجه از توانایی کمتری برای تطابق رشد خود با محیط استرس‌زا برخوردارند.

در این تحقیق همچنین مشخص شد زنانی که طی دو یا سه ماه اول بارداری خود وقوع زلزله را تجربه کرده‌اند، از دوران بارداری کوتاه‌تری نسبت به سایر مادرانی که زلزله را تجربه نکرده‌اند برخوردار هستند و به احتمال زیاد کودکانی نارس به دنیا خواهند آورد.

کارشناسان معتقدند که تحقیقات وسیع تری نیاز است تا ارتباط بین استرس و جنسیت نوزاد مشخص شود.

منبع: http://www.ninisearch.com


 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *