افزایش وزن در دوران بارداری

کودک انلاین: اگر مادر حامله بیشتر از معمول وزن اضافه کند، از یک طرف باعث ناراحتی خود او می شود و از سوی دیگر جنین نیز از افزایش وزن مادر بهره ای نخواهد برد.


مادر حامله روزانه در حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ کالری برحسب فعالیت او به انرژی بیشتر نیاز دارد و در تمام دوران بارداری خود باید در حدودد ۳/۱۱ تا ۱۵ کیلوگرم وزن اضافه نماید که ۳٫۵ کیلوگرم آن وزن بچه، ۹۰۰ تا ۱۱۰۰ گرم آن وزن جفت و مایع آمنیوتیک و بقیه وزن چربی و آب جمع شده در بدن او می باشد.
اگر مادر چاق است، باید سعی کند وزن او بیشتر از ۸/۶ کیلوگرم اضافه نشود و اگر لاغر است یا حاملگی دو قلو دارد می تواند تا ۱۸ کیلوگرم وزن اضافه نماید.
حد متوسط افزایش وزن مادر در دوران حاملگی را در جدول آخر این مقاله نشان داده شده است.

bardari4-1

اضافه وزن بیش از حد مادر باردار ممکن است مشکلاتی در دوران بارداری (فشار به قلب مادر، افزایش فشار خون و اختلال در تنفس) و مشکلاتی که در هنگام زایمان به وجود آورد.
اگر مادر اضافه وزن دارد، باید با رژیم غذایی مناسب به وزن طبیعی برسد. اگر مادر لاغر است سعی کند وزن او اضافه نشود، زیرا اضافه وزن در هنگام زایمان مشکلاتی را برای او به وجود می آورد. مادر باید ترازوی تعیین وزن در خانه داشته باشد و با وزن کردن مرتب خود از اضافه وزن جلوگیری نماید.
منبع: من و کودک من


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *