بخور نخور ها در زمان شیردهی

دوره‌ی شیردهی دوره‌ای می باشد که مادر باید تغذیه‌ سالم و مناسبی داشته و اگر رژیم غذایی نامناسب باشد بدن مجبور می‌شود که مواد مغذی لازم برای نوزاد را از ذخایر بدن مادر برداشت نماید . پس لازم است که مادر درست و سالم غذا بخورد  تا ذخیره‌ مواد مغذی و ویتامین‌های بدن او خالی نشود .

مایعاتی که در دوران شیردهی مصرف شود :

مصرف آب و مایعات برای دوران شیردهی ضروری می باشد تا آب از دست رفته بدن در اثر شیردهی را جبران نماید . بنابراین نوشیدن ۶ الی ۸ لیوان آب در طول روز توصیه می‌ گردد . همچنین نوشیدن مایعات دیگر مانند انواع آب‌میوه مخصوصا میوه‌هایی چون آب طالبی و آب هندوانه بسیار موثر است . مایعات دیگری که می‌توانند به تامین آب بدن کمک کنند آبلیمو، دوغ و شربت به‌ لیمو می باشند . از سبزیجات پرآب مثل گوجه، خیار و کاهو که درصد بالایی آب دارند نیز می‌توان برای تامین آب بدن استفاده نمود . البته این موضوع  ممکن است باعث ایجاد برخی مشکلات گردد .

5851

بهترین رژیم غذایی برای زنان شیرده

برای این که به بدن شما روی «فرم» باشد ، نوزادتان بهتر تغذیه شود این  سه اصل را رعایت کنید: غذاهای متنوع بخورید ، تعادل را رعایت نمایید ، مواد غذایی سالم و طبیعی میل فرمایید .

در هر فصلی که هستید از میوه و سبزیجات آن فصل به صورت خام یا پخته میل کنید. غلات کامل مانند دانه‌های کامل، آرد، نان و پاستاهای تهیه شده از آرد کامل مصرف کنید.

پروتئین‌های حیوانی مثل محصولات لبنی، تخم مرغ، گوشت قرمز، ماهی و پروتئین‌های گیاهی مثل عدس، لوبیا و سویا را حتماً در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانید.

در مصرف مواد غذایی چرب و روغنی احتیاط کنید.

جلوگیری از نفخ در شیر :

برخی از میوه‌ها و سبزی‌ها نفاخ هستند و وقتی مادر آنها را مصرف می نماید این ویژگی به شیر آنها وارد می‌شود . وقتی نوزاد از شیر مادر تغذیه می‌کند تحت تاثیر این خواص قرار می‌گیرد و ممکن است دچار نفخ شود. البته این موضوع در مورد نوزادان مختلف متفاوت است و همه آنها نسبت به یک مواد غذایی یکسان واکنش‌های یکسانی ندارند . بنابراین بهترین روش برای اینکه مادران متوجه شوند که شیرخوار آنها نسبت به کدام مواد غذایی ناراحتی نشان می‌دهد و با خوردن شیر دچار نفخ و دل درد می‌شود این است که با آزمون و خطای مواد مختلف این حساسیت گوارشی را کشف نماید .
در بیشتر موارد البته سبزیجاتی مانند کلم، شلغم، سیر، پیاز و تربچه و نیز انواع حبوبات و همچنین میوه‌هایی چون زردآلو، هلو، هندوانه و گیلاس ایجاد نفخ می‌کنند. در مورد سیر و پیاز یک نکته را می‌توان اضافه کرد و آن اینکه سیروپیاز اگر به صورت خام مصرف شوند ایجاد نفخ می‌کنند اما اگر به مقادیر کم در غذا استفاده شوند مشکلی نیست.

نیاز مادران به کلسیم

کلسیم یکی از نیازهای مهم مادران شیرده می باشد . شیر و محصولات لبنی منبع کلسیم هستند اما توجه داشته باشید خداوند مواد غذایی دیگر نیز آفریده است که کلسیم مورد نیازتان را تأمین می‌ نمایند مثل :

ماهی‌های کنسروی، ماهی آزاد

 غلات و آردهای کامل

سبزیجات برگ سبز

بادام ، کنجد ، آجیل و میوه های خشک

توفو یا همان پنیر تهیه شده از سویا، سس سویا و غیره.

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *