بین خود و فرزندتان اعتماد ایجاد کنید

کودکان نیز مانند بزرگسالان اشتباه دارند ولی این بزرگترها و والدین هستند که باید فرزندان را درک کنند. کودکان دروغ می گویند، درس نمی خوانند، بی ادبی می کنند، لجبازی می کنند و… باید بزرگترها در مقابل این رفتار کودکان رفتار مناسب را انجام دهند مثلا در رابطه با درس و مدرسه فرزند خود مانند مشاوری دلسوز عمل کنید و نه مانند پلیس که بخواهید از آنها مچ گیری کنید. همچنین برای دروغگویی فرزندانتان می توانید به روش زیر عمل کنید.

مذاکره بهترین راه

از جمله قوانین توصیه شده در مذاکره این است که اگر کسی در مذاکره به شما دروغ گفت و شما متوجه شدید که او دروغ می‌گوید، نباید این مسئله را مطرح کنید. به عبارتی، ما اصلا حق نداریم طرف مقابلمان را ضایع کنیم. چرا که در مذاکره، طرف مقابل یا همکار من است یا دوست یا یکی از اعضای خانواده من. باید به یاد داشته باشیم که به‌ هر حال، می‌خواهم رابطه‌ام را با این فرد ادامه بدهم و اگر بخواهم دروغش را به رویش بیاورم، برای خودم نامطلوب خواهد بود چرا که حرمت‌ها از بین می‌رود و دیگر به‌سختی می‌توان رابطه را ادامه داد.

تشویق کنید اما رشوه ندهید!!!

والدین امروزی ۵ برابر بیش از والدین نسل قبل برای کودکان خود هزینه میکنند که بخش اعظمی از این هزینه صرف رشوه دادن به کودکان میشود! سعی کنید از طریق درونی کردن عادات خوب، کودک را به انجام دادن کارهای خوب تشویق کنید.

خاکریزی به نام بچه!!!

گاهی والدین دردعوایشان به کودک باج میدهندو ازاو استفاده ابزاری می کنند. مثلا باخريدها و محبت های افراطي، كودك را به اردوگاه خودمي كشند”بيا پيش من مامان يابا با رو ول كن” و از طرفی میگویند:« هر كاري مي كنم به خاطر بچه ام هست» در حقیقت بچه ها را تبديل به خاكريز جبهه هايمان كرده ايم. پدر و مادر به هم تيراندازي مي كنند و بچه را وسط گذاشته و هر چه تير است به كودك می خورد. این از جمله اقداماتی است که اعتماد کودک را به والدین از بین می برد.

خودمان رو درست کنیم تا فرزندمان درست شود

بزرگی را گفتند:برای تربیت فرزندانت چه می کنی؟

گفت: هیچ کار

گفتند:مگر می شود؟پس چرا فرزندان توچنین خوبند؟

گفت: من در تربیت خود کوشیدم تا الگوی خوبی برای آنان باشم.

بچه ها از والدین الگو می گیرند وقتی والدینی جلوی بچه دروغ می گویند، فحش میدهند، به والدین خود بی احترامی می کنند و بعضا دزدی می کنند (مثلا هنگام دادن بلیت به اتوبوس به او می گویند راننده نمیفهمد، نمی خواهد بدهیم) اینها الگویی رفتاری به بچه ها می دهند.


 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *