تاثیر سوء تغذیه مادر باردار بر هوش کودک

رژیم غذایی مصرفی مادری که باردار است بسیار مهم و قابل توجه است؛ چون بدن مادر مسئولیت تعذیه و رشد جنین را بر عهده دارد. از این رو، اگر مادر در طول دوران بارداری سوء تعذیه داشته باشد، نوزاد او نیز ممکن است دچار این عارضه گردد و خطرات جبران ناپذیری را برای وی رقم بزند.

در برخی از موارد، سوء تغذیه دوران بارداری بر رشد مغز جنین اثر می‌گذارد و ضریب هوشی او را پایین می‌آورد. با این حال، عوامل دیگری نیز در این مسئله دخیل هستند.

اثرات سوء تغذیه مادر بر روی جنین

سوء تغذیه مادر در طول دوران بارداری بر رشد مغز جنین اثر گذاشته و ضریب هوشی او را کاهش می‌دهد. سوء‌ تغذیه شدید و کمبود وزن ناشی از آن بیشترین اثر را بر روی نوزادان می‌گذارد؛ چون وزن نوزاد به هنگام تولد مستقیما با ضریب هوشی او ارتباط دارد. از سوی دیگر، مطالعه‌ای در مقیاس بزرگ بر روی ۳۰۰ هزار جوان ۱۸ ساله انجام شد؛ زندگی این جوانان در دوران جنینی با قحطی همراه بود. نتایج به دست آمده از این مطالعه بیانگر آثار متفاوت قحطی و سوء تغذیه ناشی از آن بر روی این جوانان هستند. این مطالعه نشان می‌دهد که سوء تغذیه در کوتاه مدت اثر چندانی بر ضریب هوشی کودکان نمی‌گذارد. در مقابل، سوء تغذیه طولانی مدت در دوران کودکی تاثیر بیشتری بر رشد مغز و یادگیری کودک می‌گذارد.

اگر مادران باردار سوء تغذیه داشته باشند، مغز نوزاد از مواد مغذی لازم برای رشد و تکامل محروم خواهد شد. بر این اساس، سوء تغذیه دوران بارداری به مشکلات ساختاری مغز کودک منجر می‌شود. علاوه‌ بر این، نورون‌ها در زمان رشد در مغز جابجا می‌شوند تا با یکدیگر ارتباط بگیرند. سوء تغذیه مانع از حرکت نورون‌ها شده و ارتباط آنها را مختل می‌سازد.

منبع: http://www.alodoctor.ir


 

 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *