تب در نوزادان

اغلب افراد ، تب نوزاد را در روزهای اولیه امری طبیعی تلقی می‌كنند ، اما واقعیت چیز دیگری می باشد .

به عنوان یك اصل این نكته را از یاد نبرید كه هر نوع افزایش یا كاهش درجه بدن نوزاد بسیار مهم است و نباید از كنار آن به راحتی گذشت . از همه مهم‌تر ، هر نوع تب را در نوزاد خودسرانه درمان نكنید .

اگر نوزاد تب دارد ، باید در تمامی بدن وی به دنبال عفونت گشت . به همین دلیل پزشكان در هر نوع تبی ، از خون ، ادرار ، ترشحات بند ناف و … نوزاد نمونه می‌گیرند و به آزمایشگاه می‌فرستند .

بستری شدن نوزاد در بیمارستان در این شرایط ،امری بسیار حیاتی می باشد ، زیرا اگر نوزاد عفونت خونی داشته باشد ، در كوتاه‌ترین زمان وی را از پا درمی‌آورد .

al_reg

در بسیاری از موارد ، ذات‌الریه علت تب نوزاد است كه در این مواقع ، نوزاد علاوه بر تب دچار علائم دیگری است كه از مهم‌ترین آنها می‌توان به تنفس‌های صدادار و تند ، تو كشیده شدن عضلات بین دنده‌ای ، منقبض شدن عضلات گردنی و خس خس سینه اشاره كرد .

از كجا بفهمیم كودكمان تب دارد؟

سریعترین راه  این است كه پیشانی كودك را ببوسیم یا لمس كنیم . اگر احساس می نمایید كه پیشانی كودك داغ است احتمالاً تب دارد .

مطالعات نشان داده اند كه اين روش ساده در خيلی از موارد دقيق می باشد . استفاده از دماسنج می تواند شما را مطمئن كند.

بيشتر متخصصين اطفال بر اين باورند كه درجه حرارت طبيعی كودك سالم بين ۳۶ تا ۳۸ درجه سانتی گراد است.

دلیل تب نوزاد ؟

تب عموماً علامتی دال بر واكنش بدن كودك به عفونت است . سيستم دفاعی بدن كودك شامل گلبول های سفيد خون است كه به باكتری ها حمله كرده و آنها را از بين می برند .

يكی ديگر از دلايل تب گرمازدگی است. گرما زدگی عارضه ای خطرناك است كه ممكن است بر اثر بازی كردن كودك در آفتاب يا ماندن در اتومبيلی كه شيشه هايش بالاست در يك روز گرم اتفاق افتد. اگر بدن كودك بر اثر ماندن زير آفتاب يا در فضای سربسته و گرم تب دار باشد و درجه حرارتش با در آوردن لباس ها و ماندن در محيط خنك پايين نيايد بايد بلافاصله به پزشك مراجعه كرد .

راه های پایین آوردن تب نوزاد :

اگر كودك بر اثر تب بی حال نشده است لزومی به استفاده از دارو نيست . برای پايين آوردن تب می توانيد مقدار زيادی شير مادر بدهيد تا هم درجه حرارتش پايين آيد و هم از كم شدن آب بدن جلوگيری شود . همچنين زياد به كودك لباس نپوشانيد. بالا بودن درجه حرارت بدن كودك ممكن است ناشی از لباس بيش از حد ، هوای گرم ، و يا فعاليت زياد باشد . در اين مواقع بهتر است لباس كودك را كم كرده و تشويقش كنيد كه كمی استراحت كند و يا فعاليت كمتری در يك فضاي خنک داشته باشد .

اگر تب كودك را اذيت مي كند می توانيد با آب ولرم پاشويه كنيد و يا در وان پر از آب ولرم قرار دهيد . پاشويه به شستن پاها و يا انداختن پارچه خيس روی پاها محدود نمی شود . برای پاشويه مي توانيد يك اسفنج را به آب ولرم آغشته نمایید و از بالا روی بدن كودك بكشيد .

هرگز با استفاده از الكل نوزاد را پاشويه نكنيد زيرا الكل از طريق پوست جذب شده و وارد خون مي شود . ورود الكل به خون مي تواند سبب بروز مشكلات تنفسي يا تشنج شود و يا كودك بر اثر افت قند خون خواب آلوده يا تحريك پذير شود .

چرا تب كودک بعد از پایین آمدن دوباره بر می گردد ؟

 تا زمانی كه عفونت برطرف نشود كودك تب می كند و این مسئله ممكن است ۲ تا ۳ روز به طول بیانجامد . بعضی عفونت ها نظیر آنفولانزا، ممكن است ۵ تا ۷ روز طول بكشد. اگر كودك آنتی بیوتیك می گیرد ممكن است ۴۸ ساعت طول بكشد تا تب پایین بیاید. داروهای تب بر درجه حرارت بدن را موقتاً پایین می آوردن ولی تأثیری بر عفونت ندارند .


 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *