تنبیه و تشویق اصولی دارد

سلام کردن، مسواک زدن، سر وقت خوابیدن و … از جمله رفتارهای خوبی و مناسبی هستند که باید مورد تشویق واقع شوند. برچسب های ستاره دار یا اشیا رنگی را انتخاب کنید و در مقابل انجام کار درست یک جایزه یا ژتون به کودک بدهید.

وقتی ژتون های کودک تان به حدی که توافق کرده بودید رسید، می توانید به او جایزه بدهید مثلا با هم به پارک بروید. مراقب باشید برای این رفتارهای ساده، جایزه سنگینی را انتخاب نکنید. این تکنیک برای والدین معجزه کرده و رفتارهای مورد نظر را در کودک تثبیت می کند.

اهميت تحسین كردن

تحسین پاداشی است که هیچ هزینه ای ندارد پس بهتر است برای تحسین، بخشنده، سخاوتمند و صادق باشید. تحسین تاثیر گذار یک روش مثبت برای ایجاد اعتماد به نفس در فرزندانمان است. توجه: کودکان تحسین بی معنی و مبالغه آمیز را می فهمند و اهمیت نمی دهند و یا حتی ممکن است فکر کنند شما می خواهید مسخره شان کنید. عملکرد کودک را با موفقیت خودش مقایسه کنید و نه با دیگران. تحسین های شما به او کمک می کند تا بفهمد چه کسی است و خود ارزشمندی بیشتری احساس کند.

بهترين تشويق‌ها و تحسين‌ها نوع غير مستقيم آن است كه شامل گفتن خوبي‌هاي فرزندان به فاميل و دوستان و ايجاد تصوير مثبت اجتماعي از وي است.

نکته مهم:‌ تعریف مثبت یکی از تاثیرگذارترین ابزارهایی است که والدین دارند. مشکل زمانی به وجود می‌آید که این تعریف‌ها مبهم و بی‌رویه است.

زمانی که در جواب هر کار کوچک فرزندتان، از خوردن شیر گرفته تا نقاشی کشیدن، به او می‌گویید «آفرین»، در واقع ارزش این کلمه را پایین می‌آورید طوری که دیگر شنیدن این کلمه برای آنها هیچ ارزشی ندارد.

فرزندان بی نهایت به لحن صدای شما حساس هستند

وقتی با فرزندان تان صحبت می کنید لحن صدای شما بسیار مهم است، زیرا علامتی همراه دارد که نشان می دهد احساس طعنه آمیز، عصبانی، ملایم یا دلگرم کننده دارید.

تنبیه‌ها و فشارهای روانی و جسمی در خانواده‌هایی که می‌خواهند به هر قیمتی فرزندان منضبطی باربیاورند، نمونه دیگری از رفتارهایی است که به اسم تربیت با کودک و نوجوان اعمال می‌شود اما درواقع کودک‌آزاری به‌شمار می‌آید!

شاید اصلا از شنیدن «مدیریت رفتار با پاداش» خوشحال نشوید. شاید فکر کنید همه این برنامه تقویتی راه دیگری برای گفتن کلمه «رشوه» باشد!

اما بهتر است دوباره فکر کنید: شما برای پاداش کار می کنید، در مدرسه نمره می گیرید برای کار روزانه پول دریافت می کنید پس تقویت جزیی از زندگی است.

براي فرزند خود جایزه یا تقویت کننده مثبتی را در نظر داشته باشید که تخیل کودک شما را قلقلک بدهد.

اگر فرزندتان به خاطر در آغوش گرفتن، لبخند یا صدای مهربان شما رفتارش را تغییر می دهد خیلی خوش شانس هستید، اما ممکن است در آغاز لازم باشد چیزی مادی تر در نظر بگیرید.

اصول تنبیه

تنبیه و تشویق هر دو از اصول مدیریتی است که در سازمانها ، ادارات و حتی در خانواده ها باید مورد استفاده قرار گیرند. تنبیه و تشویق هر دو اصولی دارند. خصوصا تنبیه کردن در خانواده ها باید به گونه ای باشد که اثر گذار باشد و متاسفانه در خانواده های ایرانی بدلیل محبت زیاد برخی والدین از این امر جلوگیری می کنند و یا پدر و مادر همه سو در تنبیه نیستند. انتخاب نوع تنبیه و زمان آن خیلی بسیار اهمیت دارد. تنبیه خیلی حساسیت بیشتری نسبت به تشویق دارد چون می تواند اثر مخرب تری بر تربیت کودک بگذارد.

اگر می خواهید فرزندتان را به دلیل خاص رفتاری مانند زدن کودک دیگر در مدرسه، تنبیه کنید در این کار بسیار دقت داشته باشید. سعی کنید مجازات هایی سازنده انتخاب کنید مانند انجام کارهای خانه یا نوشتن نامه معذرت خواهی برای کودکی که مورد اذیت او قرار گرفته است.

اکثر ما تصورمون از تنبیه، کتک زدن بچه است.

بعضی والدین در نوع انتخاب تنبه دچار اشتباه هستند که گاهی اثرات مخربی بر روح و روان کودکشان می گذارند مانند داد زدن، خشم شدید، تحقیر کردن، مسخره کردن و بی محلی و قهر های طولانی همه نوعی خشونت علیه کودکان است که می تواند جزیی از کودک آزاری بجساب بیایند.


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *