جلوگیری از گزش پشه و دیگر حشرات

گزش کودکان توسط حشرات و پشه برای والدین بسیار صحنه دلخراش و تاسف باری است که بسیاری از والدین راهکار مقابله با آن را در موقعیت هایی که دسترسی به داروخانه و پزشک ندارند، را باید بدانند.

مالیدن روغن اسطخودوس یا اسانس آن به صورت و دستها علاوه بر دفع پشه ها و حشرات موذی باعث تنظیم خواب، رفع اضطراب و کاهش تپش قلب می شود. علاوه بر آن می توانید با قرار دادن مقداری از گل های خشک شده اسطخودوس در بالش از خواص آرام بخشی آن نیز بهره مند شوید.

همچنین خوردن یک فنجان عرق یا دم کرده بادرنجبویه در شب علاوه بر خاصیت آرام بخشی و تقویت حافظه، قلب و اعصاب، باعث دفع حشرات موذی، جلوگیری از گزش زنبور و خصوصا پشه ها می شود.

یک راه سریع برای جلوگیری از گزش پشه در هنگام خواب، خوردن یک قرص ویتامین “ب” می باشد. پشه ها از بوی بدن بعد از مصرف این قرص بدشان می آید.

داروها برای درمان نیش حشرات در کودکان:

برخی از داروهای بی ضرری که برای درمان اثر گزش و نیش حشرات در کودکان توصیه می شوند، عبارتند از:
• به کار بردن پماد کالامین، که هم دارای خواص ضدعفونی کنندگی است و هم اثر خنک کننده ای دارد، برای درمان توصیه می شود. با این حال، باید از مصرف این پماد در مناطق نزدیک چشم ها، دست ها و اندام تناسلی کودک خود جدا خودداری کرد.
• با توجه به توصیه های ایمنی، می توان با خیال راحت از این پماد برای کنترل خارش ناشی از نیش حشرات در کودکان استفاده کرد.
• اگر محل گزش دردناک شده و ورم کند، برای از بین بردن دردها و خارش های خفیف می توان کمی از پماد کالامین را مورد استفاده قرار داد، برای استفاده از دوز های بالاتر و مناسب باید دکتر خود مشورت کنید.

نکته مهم: هنگام گزش حشرات کودک خود را از خاراندن منطقه نیش زده شده منصرف کنید. این کار بیشتر می تواند باعث تشدید خارش و عفونت محل گزیده شده شود، برای احتیاط ناخن های کودکان خود را کوتاه کنید.


 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *