حرفهایی که هرگز نباید جلوی بچه زد

در زندگی پرمشغله ی خانوادگی و درگیرهای ذهنی والدین و مشکلات مالی، روحی و جسمی متاسفانه فرصت زندگی در آرامش و با نشاط و طراوت را از خانواده ها گرفته است. این مشکلات گاهی انقدر زیاد می شوند که والدین حتی توجه نمی کنند به فرزندشان که عزیزترین فرد در زندگی مشترکشان هست کلماتی بیهوده و توهین آمیز میزنند.

والدین پس از فرزند دار شدن باید روی اعصاب و روان خود بیشتر متمرکز شوند تا رفتار بی منطق کودکان آنها را عصبانی نکند که گاهی با برخوردهای شدید فرزند خود را نابود میکنند. بعضی از والدین از جمله هایی استفاده می کنند که شاید براحتی گفته شود و شاید آنها منظور خاصی نداشته باشند اما آنچنان روی بچه اثر بدی می گذارد که گاه تمام عمر اثر آن باقی می ماند.

تو آدم بشو نیستی

وقتی والدین متوجه می شوند که فرزندشان در درس هایش موفق نیست و نمرات پایینی را می آورد و همیشه در مشغول بازی کردن هست و هیچ توجهی به درس و تمرینات خود ندارد، فورا آینده بچه شان را تیره و تار می بینند و آرزوهای خود را برباد رفته می دانند که باعث می شود عصبانی شوند و یکدفعه می گویند ” تو آدم نمیشی”.

این حرف اثر مثبت روی تربیت و اصلاح بچه ندارد بلکه بسیار ویران کننده شخصیت اوست.

همه بچه ها دوست دارن موفق باشند و نمرات عالی بگیرند و در خانه و مدرسه نمونه باشند پس چگ.نه می شود فرزندی تنبلی می کند. والدین نیز باید از خود این سوال را بپرسند علت این تبلی و کاهلی در چیست.

شاید بد شدن نمره اش بدلیل کاره زیادش باشد. شاید از معلمش واهمه و ترش دارد. شاید می ترسد دوباره درس را شروع کند و دوباره نمره بد بیاورد و شایدهای دیگر.

اگر در این موقعیت پدر و مادریک ه بیش از همه به او نزدیک هستند او را درک نکنند و علت را جویا نشوند چه کسی می خواهد به فرزندشان کمک کند.

اگر می خواهید او را دعوا کنید عیبی ندارد اما دعوا کردن اصول دارد. برای دعوا کردن باید در مورد کار مورد نظر باشد چرا این کار را انجام داد؟ چرا نمره خراب شده یا باید بیشتر کار بکنی اما هیچگاه شخصیت بچه را تحقیر نکنید و او را از آینده نترسانید.

صبر کن تا بابات بیاد

گاهی یک بچه شیطان و یا یک نوجوان سرکش، مادرش را خسته می کند و مادر ممکن است از شدت خستگی به او بگوید “‌باید بابات حساب ترا برسد. صبر کن او بیاید”.

در هر خانواده ای تقسیم نقش پدر و مادر مهم است، اما نباید این نقش بصورت مادر تربیت کننده و پدر مجازات کنند باشد.

والدین باید هر دو نقش تربیت کودک از قبیل تنبیه، تشویق، رفتار مناسب در شرایط و زمان های مختلف را به فرزندشان یاد بدهند. هنگامی که نقش پدر بعنوان مجازات کننده باشد فرزند سعی می کند از پدر دوری کند در حالی که نزدیکی این دو بهم بسیار مهم است.

“صبر کن تا بابات بیاد” تهدیدی است که هرگز نباید گفت مگر در زمان های شادی که احترام و منزلت پدر حفظ شود.

راستش ما دختر (پسر) می خواستیم

هیچ والدینی به فرزندی که قرار است بدنیا بیاید بصورت یک موجود بدون جنسیت نگاه نمی کنند و بهرجال او را یا دختر یا پسر تصور می کنند.

اما وقتی جنسیت برخلاف تصور آنها باشد بعضی از والدین نمی توانند باین موضوع کنار بیایند و ممکن هست در دوران کودکی، نوجوانی و حتی جوانی این حرف را به فرزندشان بگویند که ” ما دختر یا پسر می خواستیم”. این حرف رابطه فرزند را با والدین متزلزل می کند و او معنی حرف را جدی می گیردو با خودش می گوید ” آنها مرا نمی خواهند”.

ما اصلا بچه نمی خواستیم

وقتی والدین که قصد بچه دار شدن نداشتند فرزند دار می شوند ممکن هست که خوشحال باشند از این موضوع اما به فرزندشان اینگونه بگویند ” که زندگی با امدن تو برای ما قشنگ زیبا شد و ما چقدر دیوانه بودیم که بچه نمی خواستیم” بچه ای که این حرف را بشنود ممکن هست مدتها از آن رنج ببرد که شاید واقعا مرا دوست ندارند.

همین که این تردیدها در ذهن بچه شکل بگیرد او نسبت به والدینش اعتماد و اطمینان کامل را نخواهد داشت.

تو درست مثل فلانی هستی

گاهی در خانواده ها فردی از نزدیکان شخص نالایق و ناکارآمد و شخصیت بدی در خانواده ها و فامیل که ممکن هست مثلا طلاق گرفته یا درس نخوانده و… باشد.

گاهی هم ممکن هست فرزندان براساس موقعیت های جسمی و روحی و روانی و سنی رفتارهای ناشایست و ناخوشایندی را انجام دهند که والدین برای سرزنش شان آنها را به سرنوشت فلانی و عاقبت فلان کس پیش بینی می کنند و می گویند ” تو هم مثل فلانی هستی”.

والدین با این حرف نتیجه عکس می گیرند، در واقع می خواهند به او اخطار بدهند اما برای فرزند مشخص می کنیم که او را با فلانی می سنجیم و فرزند فلان کس در ذهنش ملکه می شود که شبیه اوست.

بچه ها شخصیت مستقل بهم دارند بجای شبیه کردن فرزند به فلان کس یا شخص شکست خورده باید او را از امکانات و استعداهایش آگاه کنیم تا بتواند از آنها استفاده کند و بداند که آینده اش را خودش می سازد.

اگر یک دفعه دیگر این کار را بکنی، دیگر دوستت ندارم

برای بچه ها بدترین چیز مورد بی مهری قرار گرفتن هست که ما همیشه بچه هایمان را به آن تهدید می کنیم. اینکه بچه بداند کسی هست که او را دوست دارد و او می تواند همیشه بروی محبت و علاقه او حساب کند به فرزند حس آرامش می دهد.

تضمین چنین عشق و علاقه ای برای فرزند خیلی مهم و حیاتی هست بطوری که فرزند درک کند حتی کارهای اشتباهش این علاقه را خدشه دار نمی کند. و ما هرگز نباید از آن بعنوان یک حربه ای برای مجازات استفاده کنیم.

بچه ها هر کاری که بکنند نباید به او گفت ” اگر یکبار دیگر اینکار را بکنی دیگر دوستت ندارم” شما که جدی نمی گویید چون فرزندتان هست اما او حرف شما را باور می کند و دنیای آرام درونش بهم میریزد.

فرزندانتان را بی چون چرا دوست بدارید و بگذارید او این محبیت بی دیغ شما را همیشه احساس کند.

منبع

برگرفته از کتاب مامان من ترا دوست ندارم – روح انگیز شریفیان – صفحه ۱۲- ۱۹


 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *