راه های کنار آمدن با افسردگی پس از سقط جنین

قصه ی از دست دادن همیشه و در همه زمان ها قصه ای تلخ است. یکی از این موارد ممکن است غم از دست دادن فرزندی باشد که هنوز پا به عرصه دنیا نگذاشته باشد. قطعا این غم با دلخوشی دادن های زبانی اطرافیان التیام نمیابد و شاید این جملات ” حالا که چیزی نشده است، دوباره باردار میشوی” حال این مادران را بدتر کند. به هر حال این موضوعی است که باید با آن کنار بیایید. ما در اینجا نکاتی اشاره کرده ایم که میتواند به مادرانی که به تازگی سقط جنین داشته اند کمک کند.

برخی از اوقات فردی که به او علاقه دارید می‌تواند از لحاظ عاطفی و احساسی شما را حمایت کند. اما همانطور که می‌دانید از دست دادن فرزند حتی اگر به دنیا نیامده باشد یک فرایند دردناک است و می‌تواند درد و رنج زیادی بر روی فرد تحمیل کند. به عبارت ساده تر، نوسانات هورمونی همچون افت ناگهانی استروژن اغلب شرایط عاطفی فرد را بدتر می‌کند. اولین سال بعد از این حادثه معمولا سخت تر خواهد بود. بعد از گذشت زمان، شرایط بهبود پیدا می‌کند. به خاطر داشته باشید که این غم در برخی از موارد می‌تواند به افسردگی منجر شود. بنابراین اگر نتوانستید کارهای روزمره خود را انجام دهید، از فردی که دوستش دارید دور شدید یا افکار خودکشی در سر داشتید بهتر است با یک روانشناس مشورت کنید.روانشناس در صورت لزوم شما را به یک روانپزشک متخصص ارجاع می‌دهد تا داروهای مورد نیاز تجویز گردد. از دست دادن فرزند می تواند بسیار دردناک باشد اما به خاطر داشته باشید که می‌توانید دوباره باردار شوید و از وجود فرزندان خود لذت ببرید. پس شرایط سخت را با استقامت تحمل کنید و به امید روزهای بهتری باشید.

این چند تکنیک میتواند به شما کمک کند:

 • درک کنید که این مساله تقصیر شما نیست

  سقط جنین ممکن است برای هر خانمی پیش بیاید. این مساله دلایل مختلفی دارد و بهتر است صادقانه با همسر خود صحبت کنید و مشکل پیش آمده و دردی که متحمل شده اید را با او در میان بگذارید. به خاطر داشته باشید که هرگز راه درست یا غلط برای تسلی ناراحتی وجود ندارد. احساسات خود را درک کنید و هرگز خود را مقصر این مساله ندانید.

  •    به خود زمان بدهید تا حالتان بهتر شود

  برای برطرف شدن ناراحتی های روحی حاصل از سقط جنین عجله نداشته باشید. شاید این ناراحتی طولانی تر از حالت عادی طول بکشد. به خود اجازه دهید تا این درد را حس کنید تا راحت تر بتوانید آن را برطرف کنید. گذر زمان همه چیز را درست می کند.

  •    مرخصی های ساعتی بگیرید

  حتی اگر از نظر فیزیکی در سلامت کامل هستید، اما کاهش ساعت های کاری می تواند تا حد بسیاری به روند بهبود شما کمک کند. در این زمان به دست آمده، بهتر می توانید اتفاق های روی داده را برای خود حلاجی کنید و دردهایتان را کاهش دهید.

  •    از همسر خود انتظار نداشته باشید همچون شما غمگین باشد

  اگر همسرتان همچون شما از این موضوع رنج نمی کشد نباید توقع چندانی از او داشته باشید. او یک مرد است و غم و ناراحتی های زن و مرد بسیار با هم فرق دارند.  بیشتر زنان دوست دارند در مورد ناراحتی هایشان صحبت کنند و در این حالت از دیگران پشتیبانی طلب می کنند. اما مردها ترجیح می دهند تا دردهایشان را در خود بریزند و آن رابه هیچ کس بروز ندهند. در همین حالت، مردها این درک را دارند که باید به همسر خود کمک کنند تا بتواند با قدرت این دوره ناراحتی را سپری کند. بنابراین، خویشتن‌داری مردان را دلیل بر بی توجهی آنها ندانید. شما احساسات و دردهایتان را برای او بگویید و اجازه دهید او هم به روش خود سوگواری کند. 

 • خود را در تنهایی محبوس نکنید

  درست است که صحبت کردن با دیگران در مورد این درد بسیار ناراحت کننده و سخت است، اما تنها بودن و حبس کردن خود در خانه هم کاری از پیش نمی برد. شاید دوستان، اطرافیان و همکاران شما هم در دوره هایی از زندگی خود این مساله را تجربه کرده باشند. اما افرادی که چنین مساله ای را تجربه نکرده باشند به هیچ وجه ناراحتی آن را درک نمی کنند و شاید حرفی بزنند که خوشایند نباشد. نباید به این مسایل اهمیت بدهید. آنها فقط قصد دارند شما را تسلی بدهند.

  •    حمایت درخواست کنید

  از پزشک خود بخواهید گروهی را به شما معرفی کند که آنها نیز این درد را تجربه کرده اند و اکنون دوران بهبود خود را سپری می کنند. یا حتی می توانید به مشاوران متخصص مراجعه کنید تا به شما کمک کند به بهترین و سالم ترین روش این درد را پشت سر بگذارید.

 

 

 

منبع: http://www.majalesalamat.com

http://www.akairan.com

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *