زنان با بیماری ام اس میتوانند باردار شوند؟

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گفته متخصصان شواهد پزشکی نشان می‌دهد بارداری در زنان مبتلا به ام اس به سقط‌های خود به خودی، مرده‌زایی یا نارسایی‌های مادرزادی منجر نمی‌شود و ابتلای مادر به این بیماری برای جنین خطری ندارد.

پزشکان همچنین معتقدند بیشتر علائم بیماری ام اس در طول بارداری به ویژه در سه ماهه سوم آن از بین رفته یا کاهش می‌یابند. در مجموع می‌توان گفت زنان مبتلا به این بیماری می‌توانند بارداری طبیعی داشته باشند.

با این وجود برخی از زنان مبتلا به ام اس ممکن است دچار مشکلاتی در راه رفتن، عدم کنترل مثانه یا روده، خستگی و حرکت‌های غیرمعمول روده باشند که در طول بارداری شدت می‌یابند اما می‌توان با استفاده از وسایل کمکی همچون ویلچر تا حدودی این مشکلات را کنترل کرد.

حدود ۳۰ درصد از زنان مبتلا به این بیماری که قبلا تحت درمان قرار نگرفته‌اند علائم بیماری‌شان سه ماه پس از وضع حمل عود می‌کند اما باعث ناتوانی طولانی‌مدت آنان نمی‌شود.

cs-ms-pregnancy-722x406

بنابرین زنانی که دچار بیماری ام اس هستند با رعایت موارد پزشکی که پزشکشان به آن ها توصیه میکند میتوانند به راحتی باردار شوند. همچنین وظیفه اطرافیان این زنان است که با دادن روحیه لازم و مراقبت های ویژه به هنگام راه رفتن و کارهای دشوار شرایط یک بارداری سالم را برای این بیماران به وجود آورند.

به گزارش ایسنا به نقل از مایوکلینیک، داروهای جلوگیری از پیشرفت ام اس نباید در دوران بارداری مصرف شوند و همچنین مصرف آنها برای مادران شیرده مناسب نیست و به همین دلیل زنان مبتلا به ام اس پیش از اقدام به بارداری باید با پزشک مشورت کنند.

منبع: http://pezeshki2.persianblog.ir


 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *