سبک زندگی مهم‌ترین علت افسردگی

 در جوامعی با فعالیت‌های شاد کمتر و فشار روانی زیاد، شیوع بیماری بیشتر است. افسردگی را از بیماری‌های شایع قرن حاضر برشمردند. شیوه و سبک زندگی مهم‌ترین علت ایجاد این بیماری است.

 افزایش استرس، کاهش روابط انسانی و پیچیده شدن این روابط سبب شده تا انطباق افراد با زندگی کنونی دشوار و زمینه‌ساز ابتلا به افسردگی شود.

با بیان این‌که وجود یک دوره‌ی غم و ناراحتی گذرا در هر دوره‌ای از زندگی انسان طبیعی است،  تنها زمانی افسرده بودن شخص محرز می‌شود که علائم غم، ناراحتی و انزوا شخص طولانی و عمیق شود.

5210236

 شیوع بیشتر افسردگی در زنان نسبت به مردان، وجود شرایط سخت جامعه برای زنان را از علل شیوع این عارضه دانسته اند. افسردگی علائم فراوانی دارد. با بیان این‌که علائم افسردگی برای بسیاری افراد قابل تشخیص است،  علائم می‌تواند فیزیکی، روانی و یا رفتاری باشد.

گوشه‌گیری، انزوا، کاهش انرژی، از دست دادن علایق، کاهش عملکرد در شغل و روابط خانوادگی، کاهش هیجان‌های مثبت، کاهش تمرکز، افزایش اضطراب و استرس و یا علائم فیزیکی مانند مشکلات خواب، کاهش و یا افزایش مفرط وزن و افتادگی شانه‌ها به هنگام راه رفتن از نشانه‌های ابتلا به افسردگی است.

 با اشاره به گستردگی طیف علائم افسردگی میتوان چنین اذعان داشت که این امکان وجود دارد که افسردگی در برخی نوجوانان به شکل پرخاشگری و ناسازگاری بروز کند.

 مرحله‌ی نخست درمان را برای افراد مبتلا به افسردگی حاد، درمان دارویی در نظر گرفته اند و برای افرادی که درجات کمتری از افسردگی را دارند درمان‌های روانشناختی، شناختی درمانی و شناختی رفتاری نتیجه‌بخش است.

752140

 رفتار اطرافیان و تغییر سبک زندگی را در افرادی که به افسردگی واکنشی مبتلا هستند بسیار موثرمیدانند و در این بیماران، افسردگی به علت تغییرات محیط زندگی به وجود آمده که تغییرات محیطی می‌تواند در درمان بیماری این افراد بسیار موثر باشد.


 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *