سرما خوردگی در نوزادان

سرما خوردگی یکی از شایعترین بیماریهای ویروسی می باشد که در تمام سنین دیده میشود و در تمام مناطق جغرافیایی شایع است و در تمام فصول سرد و گرم سال دیده می شود.

هر چند سرماخوردگی یک بیماری ساده و خوشخیم و خود محدود شونده می باشد ولی گاها با عوارض وخیم همراه است .

بیش از ۲۰۰ نوع ویروس مختلف وجود دارد که علایم سرماخوردگی را از خود نشان میدهد که این نشان دهنده این است که هر انسان میتواند در طول عمرش بارها و بارها دچار سرماخوردگی شود.

کودکان بجز شش ماه اول زندگی که مقاومت نسبی در اثر شیر مادر و ایمنی منتقله دوران جنینی از مادر دارند ، در بقیه دوران کودکی گاهی ۸ تا ۱۲ بار در سال دچار سرماخوردگی می شوند و در کودکان مهد کودکی گاهی تا ۱۸ بار سالانه سرماخوردگی ایجاد می شود و کم کم در سنین نوجوانی به حد ۴ بار در سال کاهش می یابد.

5468

عوامل مستعد کننده

همانطور که از اسم بیماری پیداست در فصول سرد سال و در مناطق سرد سیر شایعتر می باشد  ولی اینجا ذکر این نکته مهم ضروریست که این سرمای هوا نیست که باعث سرماخوردگی می شود بلکه ویروس بیماری سبب سرماخوردگی می شود حال این سوال مطرح است که اگر ویروس مقصر است پس چرا سرماخوردگی در تابستان کمتر مشاهده می شود.پاسخ این است که هوای سرد جزء عوامل مستعد کننده انتقال ویروس است نه عامل اصلی بیماری .

در فصول سرد سال اغلب در و پنجره ها بسته است و اغلب افراد هم در محیط های سر بسته ازدحام میکنند  و خود این عامل سبب انتقال بیشتر بیماری می شود. مثال : در مدرسه در فصل گرم در و پنجره ها باز است و زنگ تفریح هم بچه ها در حیات هستند ولی در زمستان پنجره ها بسته است و زنگ تفریح هم بچه ها در راهرو ها ازدحام میکنند و این سبب تسهیل انتقال بیماری می شود.

یکی از علل دیگر که باعث مستعد شدن فرد به بیماری در فصول سرد می شود تغییر ناگهانی دما می باشد. در فصول گرم در منطقه کشور ما دمای بیرون حداکثر تا ۴۰ درجه میرسد و محل های در بسته حتی با کولر گازی تا ۲۵ درجه خنک میشود و فرد از بیرون به داخل حد اکثر ۱۵ تا ۲۰ درجه اختلاف دما را احساس میکند ولی در زمستان داخل منزل را گاهی تا ۴۰ درجه دما را گرم میکنیم در حالی که بیرون گاهی منفی ۱۰ درجه است و این اختلاف زیاد دما زمان خروج از منزل سبب مستعد تر شدن فرد به ویروس سرماخوردگی میشود . اینجا با توجه به اینکه دمای بیرون منزل را نمیتوان گرم کرد توصیه میشود دمای داخل منزل کمی خنک تر باشد (حدود ۲۵ درجه ) که موقع خروج از منزل تفاوت زیاد دما سبب لرز نشود.

علائم سرماخوردگی

سرماخوردگی ساده و بدون عارضه با احساس خستگی و کوفتگی شروع می شود و کم کم سرفه و آبریزش بینی و گاهی آبریزش چشم هم به آن اضافه می شود . تب در سرماخوردگی ساده پایین(کمتر از ۳۸٫۵) و کوتاه مدت( کمتر از ۳ روز) است و تب های بیشتر از ۳ روز و بالای ۳۸٫۵ نشانه عارضه دار شدن سرماخوردگی است .سرما خوردگی ساده و بدون عارضه هیچگاه همراه لرز نیست ( در صورت لرز عوارض یا سایر تشخیص ها مطرح است) البته لرز را باید از احساس سرما  سرما در کودک متفاوت دانست و لرز توسط والدین قابل مشاهده است .

در سرما خوردگی ساده و بدون عارضه هیچگاه درد کمر و سر درد نداریم ولی احساس سنگینی مختصر در سر و کوفتگی و خستگی کمر شایع است.آبریزش بینی در بیمار

  

گاهی طولانی میشود و تا ۱۰ روز طبیعی است ولی همین آبریزش اگر چرکی و سبز رنگ شود و خصوصا همراه تب روز سوم به بعد باشد نشانه عوارض(سینوزیت) است.در سرما خوردگی ساده و بدون عارضه گلودرد شایع نیست و در صورت درد هم خیلی کوتاه مدت  میباشد( کمتر از یک روز و صبحگاهی است) و در صورت گلو درد مراجعه به پزشک الزامیست.


 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *