شکل سر و جلو گیری از صافی سر نوزاد

یکی از دغدغه های والدینی که به تازگی صاحب فرزند شده اند، فرم گرفتن صحیح سر کودکشان بدون ایجاد برآمدگی، برجستگی یا کجی و ناصافی است. لازم به ذکر است نوزادان تازه متولدشده علاوه بر معاینه اولیه در بیمارستان در روز پنجم پس از تولد، برای بررسی ابتلا به زردی و روز پانزدهم از نظر کم خونی یا میزان زردی به وسیله پزشک معاینه می شوند.

توصیه هایی برای پیشگیری و درمان صاف شدن سر نوزاد :

عبور جنین از کانال تولد اغلب باعث می شود که سر نوزاد نوک تیز یا مورب شود، ولی این تغییر شکل سر نوزاد موقتی است. زیرا جمجمه نوزاد از چند استخوان جداگانه تشکیل شده است که در نهایت به هم جوش می خورند، ولی در روزها و هفته های اول پس از تولد، سر نوزاد کمی عجیب به نظر می رسد.
ولی اگر بخش هایی از سر نوزاد برای مدتی صاف باقی بماند، ممکن است این نشانه ای از پلاژیوسفالی موضعی  (positional plagiocephaly) باشد. به این حالت که سندروم سر صاف نیز می گویند، زمانی رخ می دهد که کودک دائماً فقط به یک سمت خوابانده می شود، یا اینکه در عضلات گردنش مشکل دارد .

565919
● انواع برجستگی های سر نوزاد :

تشخیص طبیعی یا غیرطبیعی بودن شکل گیری سطوح سر با پزشک متخصص می باشد .
 برخی از برجستگی های سر نوزادان به شکل کشیده و خربزه ای است که نام های متفاوتی دارد. این برجستگی ها به نوع زایمان مادر بستگی دارد و با گذشت زمان برطرف می شود. اغلب هنگام زایمان اگر نوزاد به سختی از شکم مادر بیرون کشیده شود، این برآمدگی در یک طرف سر و در موارد اندکی نیز دوطرفه به وجود می آید.
 در برخی موارد نیز به دلیل پاره شدن کیسه آب و سرازیرشدن آن ممکن است سر کودک به باسن مادر برخورد کند و باعث ایجاد برآمدگی شود. در ۹۵ درصد موارد برآمدگی های سر نوزادان به دلیل فورسپس ظاهر می شود.
 در مواردی علت خربزه ای بودن سر کودکان به نوع زایمان بستگی ندارد بلکه به علت شکل گیری سریع برخی از سطوح (فضای باز بین استخوان ها) نسبت به سایر سطوح است. در مواردی که سطوح قدامی زودتر از موعد مقرر یعنی زیر ۶ ماه شکل بگیرد، باعث نابینایی کودک و گاهی بروز برخی بیماری ها و شکل گیری غیرطبیعی سر کودک می شود که طبعا خطرهایی را در پی دارد، بنابراین با مراجعه مرتب به پزشک اطفال از آن پیشگیری کنید.
 گاهی پس از تولد، ۲ نوع برآمدگی روی سر نوزادان وجود دارد. نوعی از این برآمدگی ها بر اثر فشارهایی که بر سر نوزاد وارد می شود، به وجود می آید. در این حالت ناحیه ای از پوست سر کنده یا به آن فشار می آید و آب در آن ناحیه جمع می شود. اگر اندازه این برآمدگی کوچک باشد، مشکلی نیست اما چنانچه بزرگ باشد، پزشک اطفال باید مراقب باشد تا فضای سومی برای تجمع مایعات به وجود نیاید و حتی باعث شوک کودک نشود. پزشک باید اندازه برآمدگی را ارزیابی کند و برای مراقبت از کودک به خانواده او توضیح دهد. این نوع برآمدگی ها به خودی خود و با گذشت ۶ تا ۸ هفته برطرف می شود.
نوع دیگر برآمدگی، در اثر خون ریزی در ناحیه زیر استخوان سر ایجاد می شود. هنگام زایمان اگر نوزاد به سختی از شکم مادر بیرون کشیده شود، به دلیل استفاده از فورسپس، این برآمدگی شکل می گیرد. این عارضه معمولا در یک طرف سر دیده می شود اما در موارد اندکی دوطرفه است که در این شرایط شیار سر پیداست. گاهی این نوع برآمدگی سفت می شود و به صورت برجستگی قوزمانند کوچک برای مدت های طولانی باقی می ماند.
 از طرفی وجود این برآمدگی ها گاهی به شکستگی ناحیه سر منجر شود که اگر علایمی نداشته باشد، مشکلی برای نوزاد به وجود نمی آورد. در غیر این صورت پزشک، عکس رادیولوژی درخواست می کند تا میزان شکستگی در ناحیه سر مشخص شود. توصیه می شود هرگز برآمدگی ها را دستکاری نکنید و از خارج کردن آب یا خونابه آن پرهیز کنید.
 گاهی شکستگی می تواند باعث کم خونی یا شدیدتر شدن زردی نوزاد – به دلیل بالارفتن میزان بیلی روبین شود بنابراین پزشک اطفال باید نوزاد را از نظر کم خونی یا میزان زردی مورد بررسی قرار دهد. در بیشتر موارد عوارض این برآمدگی ها چندان خطرناک نیست اما در مواردی نیز ممکن است مشکلاتی بروز کند.

bda272
روش های جلوگیری از صاف شدن سر نوزاد :

دستورات زیر کمک می کنند که هم خطر بروز سندروم مرگ ناگهانی کم شود و هم سر نوزاد صاف نشود:
۱٫ از وقتی که بچه به دنیا می آید به طور متناوب جهت سر او را تغییر دهید.
 
۲٫ بعد از چند هفته اول، وقتی که نوزاد قادر شد خودش سرش را بچرخاند، هر شب او را در جهت مخالف در گهواره اش بخوابانید. اگر گهواره اش کنار دیوار است، او به طور طبیعی سرش را به سمت اتاق برمی گرداند. به همین خاطر باید هر شب او را به گونه ای بخوابانید که سرش همیشه در یک جهت نماند.
 
۳٫ وقتی نوزاد شیر مادرش را می خورد، مادر به صورت ناخودآگاه او را جا به جا می کند و هر از چند گاهی او را به چپ یا به راست برمی گرداند. توجه کنید زمانی هم که با شیشه به کودکتان شیر می دهید هر از چند گاهی او را جا به جا کنید تا مدت زمان زیادی را روی یک جهت از سرش یا به پشت سرش نخوابیده باشد.
 
۴٫ نوزاد را زمانی که در صندلی اش در ماشین، صندلی نوزاد، گهواره و هر جای دیگری که مدت ها بدون حرکت روی یک نقطه، سرش ثابت می ماند، تنها نگذارید.

۵٫ در طول روز که نوزاد بیدار است او را روی شکم قرار دهید. اگر این وضعیت را دوست ندارد، به تدریج عادتش دهید، اول با یک یا دو دقیقه شروع کنید؛ البته به شرطی که قادر باشد برای این مدت سرش را نگه دارد. قرار دادن بچه روی شکم، در هفته های اول موجب قدرت گرفتن گردنش می شود.


 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *