علایم دندان در آوردن در شیر خواران

دندان در آوردن در شیر خواران اغلب مورد توجه والدین می باشد ، ولی گاهی یك سری علایم نا مربوط را به آن نسبت می دهند كه مطالعه این مطلب را جهت آشنایی با این علایم توصیه می كنیم .

آیا دندان در آوردن سبب اسهال ، تب می شود : خیر به هیچ عنوان دندان درآوردن  تب و اسهال ندارد و علت این باور اشتباه همزمانی شیوع عفونتهای ویروسی تب دار و اسهال نو پایان با سن دندان در آوردن می باشد . بطور كلی ایمنی حاصل از جفت از شش ماهگی در كودك كم می شود و پس از آن به تدریج شیوع عفونتهای تب دار افزایش می یابد و هنگام تب و اسهال زیاد این اصطلاح را می شنویم كه از دندونشه . این اصطلاح اشتباه است و گاها سبب مراجعه دیر به پزشك می گردد .

3_685

آیا آبریزش دهان كودكان به علت دندان در آوردن است:خیر .كودكان به علت اینكه هنوز تكامل لازم برای اینكه بزاق اضافه شان را قورت دهند پیدا نكردند اغلب آبریزش دهان دارند و این حالت طبیعی و جزیی از تكامل كودك است . همانطوری كه كودك در ابتدا نمی تواند راه برود  . آب دهانش را هم كامل قورت نمی دهد .

سوختگی محل پوشك شیر خوار از دندان در آوردن است : خیر این هم اشتباه است و ربطی به دندان ندارد و اغلب علت ان اسیدی شدن مدفوع ثانوی به اسهالهای ویروسی و گاهی حساسیت به شیر گاو و سرلاك (گاهی حتی مصرف شیر گاو توسط مادر) و گاهی هم به علت مصرف غیر ضروری آنتی بیوتیك در بیماریهای ویروسی كه نیاز به آنتی بیوتیك ندارند می باشد .

آیا دندان در آوردن خارش لثه می دهد و اگر نه پس چرا كودكان در این سنین همه چیز را به سمت دهان میبرند.:دندان در آوردن همراه درد و خارش لثه ها نیست و این باور هم اشتباه می باشد . بطور كلی شیر خواران پس از سه ماهگی شروع به شناخت محیط اطراف می كنند و این شناخت با دهان در ابتدا انجام می شود و حتی اعضای بدن خودش را هم شیر خوار به سمت دهان می برد و علاوه بر دست حتی پاهایش را هم به سمت دهان میبرد.علت آن هم همانطور كه گفته شد خارش لثه نیست . دادن داوهای بی حس كننده لثه هیچ اثری در كاهش این رفتار كودكان ندارد . از طرفی استفاده از وسایل پلاستیكی به عنوان دندان كش هم سبب افزایش اسهال و استفراغ كودكان میشود.(گاهی از پلاستیك كهنه تهیه شده و به عبارت عامیانه هفته قبل لنگه كفش بوده الان دندان كش شده)  گاهی مادر می تواند انگشت شسته شده خود را در اختیار كودك قرار دهد تا با لثه هایش آنرا گاز بگیرد .در این سنین انتخاب اسباب بازی كودك خیلی مهم است . اسباب بازی كودك باید قابل شستشو باشد و مكرر شسته شود . از طرفی خیلی كوچك نباشد كه كامل داخل دهان كودك جا نشود . اسباب بازی باید یكپارچه و یك تكه باشد اسباب بازیهایی كه قطعات كوچك ان حین بازی  و گاز گرفتن كودك جدا میشوند احتمال اسپیراسیون (پریدن به گلو) و خفگی دارند .

دیر دندان درآاوردن اهمیت دارد : بله . با توجه به گسترشآاپارتمان نشینی و كمبودآافتاب در كودكان نرمی استخوان كه یكی از علایمآان تاخیر دندان درآاوردن است شیوع دارد . بطور كلی بررسی از ۱۳ ماهگی است ولی توصیه می شود هر كودكی كه تا ۱۱ ماهگی دندان در نیاورد به پزشك مراجعه كند.

تنها كاری كه توصیه می شود ماسا‍ ‍‍ژ و مالش لثه شیر خوار با انگشت مادر(تمیز و شسته شده) است و مادر میتواند مختصری انگشتش را به دیفن هیدرامینآاغشته كند و همانطور كه گفته شد دندانكش های پلاستیكی توصیه نمی شود و ژل های بی حس كننده هم توصیه نمی شود.


 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *