علت فرار دختران و پسران نوجوان از خانه

فرزندان چه دختر و چه پسر ثمرات یک خانواده و نسل و میراث آنها محسوب می شوند. اما گاهی والدین با خودخواهی و و ناآگاهی متوجه برخورد خود با فرزندشان خصوصا نوجوان خود نیستند. تمامی خانواده ها خواهان این هستند که جوانانی شایسه و برومند در جامعه داشته باشند از این رو می کوشند تا با تربیت صحیح آنان به این مهم دست پیدا کنند. مرکز مشاوره خانواده شمارا در این راه یاری خواهد کرد.

اما چگونه است که همه روزه شاهد درج عکسهایی از کودکان و نوجوانان در جراید رسمی کشور هستیم که بدون اطلاع والدین، خانه و کاشانه خود را ترک نموده و به دیگر سخن اقدام به فرار از خانه نموده‌اند و چشمان مضطرب خانواده‌ای را بی‌صبرانه در انتظار بازگشت خویش به دور انداخته‌اند تازه این بخشی از این قبیل اخبار است که به جراید و مطبوعات راه پیدا می کند، قسمتی از این قبیل اخبار همواره مسکوت باقی می ماند. اما دلیل بروز این رفتار چیست؟!

مسبب این رفتار ها در جوانان و نوجوانان کیست؟

باور کنید بیشترین دلیل به وجود آمدن این رفتار ها خود والدین هستند. این والدین هستند که با سختگیری های بی جای خود و به طبع با روش غلط تربیتی خود، جوانان را خسته کرده و با افزایش فشار فکری جوانان دست به این قبیل رفتار ها می زنند.

جالب است بدانید طبق آمار و ارقام اکثر این فراریان جوان دخترانی هستند که دیگر تحمل رفتار والدین خویش را ندارند. برخی علت فرار جوانان را اختلافات خانوادگی، وضع مدرسه و تحصیل، روابط بین دوستان و اطرافیان همه مسائلی هستند که ممکن است به امنیت، استقلال و شخصیت نوجوانان لطمه بزنند می دانند اما از این قبیل اختلافات همواره بوده و این نقش مهم والدین است که باید آنها را درک کنند و به آنها کمک کنند تا بتوانند استقلال و امنیت از دست رفته خود را باز یابند. اما این والدین عزیز به جای اینکه ایجاد انگیزه کنند به صورتی دیگر این انگیزه را از بین می برند!

فرار بخشی از رفتار ناسازگارانه‌ای است که نوجوانان مرتکب می‌شوند زیرا آنان که می بینند در خانواده خود کسی نیست که او را درک کند به دنبال یافتن دوستی هم سن و سال خود که او را درک می کند به کوچه و خیابان می رود و به دنبال آن با کسانی آشنا می شوند که خدایی ناکرده مسیر زندگی آنان عوض شده و به نا کجا آباد می رود! دست به ناهنجاریهایی از قبیل دزدی، ولگردی و بزهکاری می زند و دیگر آن جوان پاک و معصوم گذشته نیست!

پس به جای اینکه فرزندانمان را همواره مورد سرکوفت قرار دهیم و به اصطلاح گیرهای بیخود به آنان دهیم، بیاییم جوانان خود را در آغوش گرم خانواده قرار دهیم تا از این قبیل سوء رفتارها جلوگیری کنیم.

منبع:

http://cafebazaar.ir/app/?id=ir.mmsi.khanevade


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *