عوارض چاقی در بارداری؛ بر جنین و مادر

اکثر مادران باردار در طول دوره بارداری خود دچار اضافه وزن زیادی میشوند که این اضافه وزن ارتباط مستقیمی با وزن گرفتن جنین در طول بارداری دارد. اما گاهی این اضافه وزن به قدری زیاد میشود که میتواند خطراتی را برای مادر و جنین به همراه داشته باشد.

عوارض مادری:

به طور کلی چاقی ، عوارض بارداری از جمله فشارخون بالا، مسمومیت بارداری ، دیابت بارداری و لخته شدن خون در مادران و همچنین میزان سقط را افزایش میدهد. جنین مادران چاق درشت تر هستند و بالطبع زایمان سخت بیشتر شده و معمولا باعث میشوذ زایمان از نوع سزارین برای جنین تجویز شود. از سویی بیهوشی دراین افراد خطرات بیشتری دارد و حتی عوارض بعد از جراحی مانند عفونت زخم و نواحی دیگر و میزان خونریزی رحمی  و از سویی خطر ترومبوآمبولی نیز در این افراد افزایش دارد.

عوارض جنینی:

چاقی معمولا منجر به افزایش زایمان زودرس، تولد جنین مرده، جنین درشت، و چاقی فرزند در سنین خردسالی و نوجوانی می شود. همچنین چاقی شانس داشتن جنین دچار نقص لوله عصبی را دو برابر می کند که شایعترین علت ایجاد فلج در بچه هاست و حتی مصرف کافی اسیدفولیک نمی تواند بطور کامل جلوی چنین خطراتی را بگیرد.

مشاوره قبل از بارداری:

مشاوره قبل از بارداری برای تمام خانم هایی که در سنین باروری به سر می برند, باید انجام شود. یکی از مواردی که مادر را ملزم به انجام مشاوره می کند چاقی است. به مادران هشدار داده می شود که قبل از اقدام به بارداری باید وزنشان را کاهش دهند زیرا در دوران بارداری مجاز به گرفتن رژیم غذایی و کاهش وزن نمی باشند.

در زمان مراجعه باید قد و وزن فرد اندازه گیری شود و اندکس توده بدنی تعین شود که این اندکس در مادر قبل از بارداری باید بین ۲۲ تا ۲۴ برسد.و از آنجایی که که کاهش وزن از طریق رژیم غذایی خاص برای بسیاری از افراد بسیار مشکل است و بعد از مدت کوتاهی رها می شود و به علت زندگی ماشینی امروزی انجام ورزش نیز عملا برای خانمها مقدور نمی باشد.

منبع: http://www.drs-azari.ir


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *