قابل توجه پدرها!!!

همیشه در “اولین”های زندگی فرزندتان حضور داشته باشید. اولین روز مدرسه، اولین مسابقه ورزشی، اولین اجرای هنری و… فرزندان شما تا آخر عمر این لحظه ها را به خاطر دارند و بهتر است که شما نیز جایی در خاطرات آنها داشته باشید.

سخن امام سجاد (ع) در تربیت فرزند

بدان که از جمله وظایفی که بر عهده ات گذاشته شده این است که تربیت او را نیکو داری و او را به سوی پروردگارش راهنمایی کنی ودر فرمانبرداری خدا٬ یاری و مساعدتش کنی .درباره ی خود و او مسؤل می باشی و در این تکلیف یا به ثواب می رسی ‌و یا مجازات می گردی ٬ پس در این باره همچون افرادی که توسط حسن اثرشان بر فرزند٬ نامه ی عمل خود را در این چند روز دنیا می آرایند رفتار کن و در تربیتش آن نوع بکوش که در نزد پروردگارش معذور باشی و هیچ نیرویی نیست مگر از ناحیه ی خداوند. [رساله حقوق امام سجاد علیه السلام ]

بزرگي ميگفت: «پدر من، ارزشمندترین هدیه ممکن را به من داد! او مرا باور داشت و همین، بهترین هدیه است!» پس پدرهای عزیز سعی کنید بهترین برای فرزندتان باشید تا او نیز در آینده به نیکی از شما یاد کند.

حق پدر و فرزند از دیدگاه امام سجاد (ع)

و اما حق پدر تو این است که بدانی همانا او اصل و ریشه توست و تو فرع و شاخه او هستی و اگر او نبود تو هم نبودی . و اما حق فرزندت این است که بدانی او از تو می باشد و در چند روز این دنیا٬ با هر خیر و شرش وابسته ی تو است پس هرگاه چیزی در خود دیدی که باعث شگفتی تو شد بدان که پدرت منشا این نعمت برای توست بنابراین خدا را ستایش کن و از پدرت به اندازه حقی که بر تو دارد تشکر کن (و بدان قدرت و نیرویی برای یاری تو در ادای حق پدر نیست مگر قدرت الهی) [رساله حقوق امام سجاد (ع)]

رسول اكرم(ص)فرمودند:

فرزندانتان رادر رحم مادرانشان تربيت كنيد. سئوال شد:چگونه؟ فرمودند:باخوراندن غذاى حلال (به مادرش)

با مادرها هماهنگ باشید

اگر در تربیت بین والدین هماهنگی وجود نداشته باشد مثلا مادر بگوید نمیتونی این کارو بکنی کودک به پدر پناه ببرد پدر بگوید اشکال نداره انجام بده، چند اتفاق می افتد:

۱_اقتدار مادر از بین می رود و کودک دیگر به حرف مادر گوش نخواهد داد

۲_کودک باج گیر بار می آید

۳_کودک ارزش ها را یاد نخواهد گرفت، چون پدر یک چیز گفته مادر یک چیز دیگر

پدرها هیچ گاه به فرزند خود نگویید “ما آن قدر پول نداریم”

بلکه حرفی بزنید که چیزی در مورد مدیریت پول به فرزندتان بیاموزید مثلا این “کفش ها خیلی قشنگ هستند اما ما نمی خواهیم انقدر پول برای یک جفت کفش بدهیم آن هم وقتی که می توانیم با قیمت کمتر کفش خوبی پیدا کنیم.”

پدرها قاطع و صریح باشید!!!

کودکان نیاز دارند که در مورد آنچه می خواهید کاملا قاطع و رک باشید. قطعیت به آن ها امنیت و وضوح دید می دهد. دستورهای مبهم به همه استرس وارد می کند و پیام های گوناگونی به فرزندان می دهد. ثبات از سردرگمی جلوگیری می کند و حس امنیت و شناخت کودکان را افزایش می دهد.

برای فرزندتان دلیل بیاورید

وقتی در برابر خواسته کودک فقط با گفتن «نه» مخالفت می کنید، او دلیل مخالفت شما را نمی فهمد و فکر می کند این عادت شماست. پس دلیل مخالفت خود را توضیح دهید و بگویید در چه شرایطی به خواسته اش عمل می کنید.

هنگام خرید پسرتون هم با خودتون ببرید

وقتی میوه فروشی می روید یک پلاستیک بدهید دست کودکتان یک نوع میوه را او جدا کند به اونشان دهید وجودش با ارزش است و اینها اعتماد بنفس کودک را می سازد.

برخی والدین مشکل دارند که فرزندم هر چیزی می بیند می خواهد قبل از رفتن به فروشگاه به فرزندتان بگویید چه چیزهایی را می خرید و چه چیزهایی را نمی خرید. اگر هنگام خرید کفش فرزندتان درخواست پیراهن کرد به او یادآوری کنید که: “این پیراهن خیلی قشنگ است اما به یاد داشته باش ما آمده ایم کفش بخریم نه پیراهن.”

پدرها قهرمان فرزندتان باشید!

یک کودک همیشه به قهرمان نیاز دارد. کسی که به خاطر او تسلیم نشود، قدرت رابطه را درک کند و به کودک القا کند می تواند تبدیل به بهترین کسی شود که می خواهد.

کودکان به پدرانی نیاز دارند که در موقع سختی بتوانند به آن‌ها رجوع کنند و از آن‌ها درخواست کمک نمایند. پدرانی که بدون سر و صدای زیاد و همراه با رازداری مشکلات کودکانشان را حل نمایند.

برخی پدرها انتظار دارند کودکشان از آنها حرف شنوی داشته باشد. اما حرف‌شنو یا توسری‌ خور؟ اگر توقع ما از حرف‌شنوی کودک این است که باید به دستورات ما بدون چون و چرا گوش دهد، باید بگویم که ذات دستور دادن از لحاظ روانشناسی اشتباه است. چون دستور دادن باعث مقاومت در طرف مقابل می‌شود!!!

پـــــدرهای عزيز لطفاً دقت کنید

شما هر چند سرگرم و مشغول کار باشید باز هم به صلاح و مصلحت شماست که در شبانه‌ روز لااقل نیم ساعت با فرزندتان همراه باشید، با او حرف بزنید، بگویید و بخندید، استراحت و تفریح کنید. به هر حال بابای يك ساعتی و حتی نیم‌ساعتی بهتر از بابای هیچ وقتی است. اما در همان مدت کوتاه خالصانه بابا باشید و فکر و ذهنتان جای دیگر نباشد. مثلاً در حالی که بچه را بغل کرده‌اید با خانم در مورد گذشتن مهلت پرداخت اقساط مشاجره نکنید.

 


 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *