قضاوت درست والدین میان دو کودک

دعوا و درگیری بین فرزندان گاهی رفتار طبیعی و عادی آنها براساس سن و جنسیت آنهاست که مهمترین بخش در این درگیری ها را والدین انجام می دهند. قضاوت در مورد دیگران و اصولاً داوری در هر چیزی به ویژه میان افراد چه بزرگسال و چه کودکان علاوه بر مسئولیت و بار حقوقی می تواند آثار شرعی و روحی را نیز در پی داشته باشد.ینابراین این کار دقت خاص و اطلاعاتی بالا را می طلبد به گونه ای که باید تمامی جوانب را در نظر گرفت و بدون جانب داری قضاوت کرد. گاهی افراد معمولی بدون در نظر گرفتن عواقب کار های خود قضاوت اشتباه کرده و مشکلاتی را پدید می اورند.

زمانی حساسیت این کار بالا می رود که کار قضاوت میان دو کودک باشد. داوری میان دو کودک شاید به نظرتان آسان باشد اما در حقیقت قضاوت عجولانه شما می تواند آثار جدی و بسیار مهمی بر روی کودک و شکلگیری شخصیت وی داشته باشد. مثلاً این داوری ها و قضاوت ها می تواند برای دعوا دو کودک سر تصاحب یک اسباب بازی باشد گرچه بسیار کم اهمیت به نظر می رسد اما می تواند شخصیت کودک را تغییر داده و با دیدن رفتار درست و یا قضاوت اشتباه شما مسیر زندگی وی عوض شود.

اما پس بهترین قضاوت چه قضاوتی است یا در این مسائل واکنش ما باید چگونه باشد؟

درواقع کماکان مشاوران و کارشناسان در این زمینه اختلاف نظر داشته و همچنان در حال تحقیق هستند اما طبق دست آوردهای تحقیقات به عمل آمده باید به نکاتی توجه کرد. برای داوری تبعیض قائل نشویم فرقی ندارد یک طرف دعوا فرزند شما باشد و یا کس دیگری باید کودکان یاد بگیرند که به دور از خشونت و دعوا حقوق دیگران را رعایت کرده و چگونه همواره حق به حقدار می رسد بنابراین نباید کودکان را از هم جدا کرد و یا برای آنان تفاوت قائل شد البته طرفی که حق ندارد هم نباید سرزنش شود زیرا در آن سن کودکان بسیار لطیف بوده و کارهایی که انجام می دهند از روی عقل نمی باشد بنابراین رفتار های ما می تواند تکمیل کننده عقل و درک کودکان باشد پس نباید با آنان مثل یک مجرم برخورد پرخاشگرانه داشت باید برای آنان دلایل داوری و قضاوت ما تشریح داده شده و توضیح دهیم که چرا کارشان اشتباه است البته لحن بیان ما نیز باید کودکانه بوده تا تاثیر خود را بر روی کودک بگذارد.

از طرفی بایدسعی شود تا کودکان کمترین ضربه را در دوران کودکی بخورند شاید از دست دادن یک اسباب بازی و تحمل این درد برای یک کودک دشوار باشد بنابراین ضمن رعایت اصول تربیتی باید به کودکان یاد داده شود که در برابر مشکلات تحمل داشته باشند و همچنین والدین می بایست جایگزین هایی مناسب برای چنین مشکلاتی داشته باشند مثلاً محبت مادری در آن لحظه می تواند آبی بر آتش فروزان خشم کودک باشد. پس داوری بین کودکان اهمیت خاص و جایگاه ویژه ای در خانواده داشته و می تواند سلامت روانی خانواده را در آینده تضمین کند.

منبع:

http://cafebazaar.ir/app/?id=ir.mmsi.khanevade


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *