نکاتی در مورد تشویق و تنبیه کودک

قهر

قهر كردن يكى از مواردى است كه در مكتب اسلام به عنوان ابزار تنبيهى براي تربيت فرزند معرفى شده است. اما قهر در صورتى كارايى دارد كه پدر و مادر در مسير تربيتى خود به قدرى به فرزند محبت كرده باشند كه قهر آنها براى فرزند قابل تحمل نباشد.

فحش

كودكان از تكرار كلمات زشت لذت ميبرند، چون باعث ميشود مركز توجه باشند و به راحتي ميتوانند با تكرار كلمات، بزرگسالان اطراف خود را كنترل كنند. در حقيقت اطرافيان به كلماتي كه كودكان ميگويند قدرت ميدهند.

اگر فرزندتان كلمه نامناسب جديدي ياد گرفته تنها يكبار محكم اما آرام و شفاف بگوييد انتظار داريد در خانه كسي كلمات نامناسب استفاده نكند و بعد از آن مطلقا توجه نشان ندهيد.

تشویق

تشویق باید پنج برابر ایرادگرفتن‌ها یا تنبیه باشد. در این صورت راحت‌تر می‌توانیم با کودک ارتباط برقرار کنیم و به او آموزش دهیم. وقتی والدین به فرزندشان کاری را آموزش دادند، دیگر نباید خودشان آن را انجام دهند. باید کودک را تشویق کرد خودش انجام آن را برعهده بگیرد. اوایل نباید توقع زیادی از کودک داشت.

حمایت

والدین باید کودکان را در بازی حمایت کنند نه کمک حمایت یعنی جبران کمبودها چون بچه ها ضعیف هستند ومهارت کافی ندارند وشاید خطر متوجه آنها شود کمک کردن زیادی باعث میشود که استعدادها وتوانایی های کودک شکوفا نشود

منبع: نی نی لن


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *