نکاتی در مورد رفتار غیرعادی کودک

رفتار غیرعادی که کودکان از خود نشان می دهند منشا و دلیلی دارد والدین در ابتدا برای مقابله با آنها باید صبر و تحملشان را بالا ببرند و سپس دلیل آنرا جویا شوند.

جیغ زدن

اگر كودكتان جيغ ميزند، مخصوصا اگر كمتر از دوسال دارد، بهتر است صداى خود را تا جاى ممكن پايين بياوريد و با او، با حركاتى كه جلب توجه ميكند حرف بزنيد، كودكان در اين سن به دليل علاقه به تقليد كردن سعى ميكنند اداي شما را دربياورند.

كودكان معمولا جيغ ميزنند چون نميتوانند حرف بزنند يا ميخواهند جلب توجه كنند.اگر فرزندتان از روى عصبانيت داد ميزند، اولين قدم اين است شما الگوى خوبى باشيد. بعضي کودکان وقتي به توجه والدينشان نياز دارند جيغ مي‌زنند. اين کاردر واقع يعني مامان بابا به من نگاه کنيد!

پرخاشگری

وقتی فرزندتان خشمگین می شود، یا عدم تمرکز دارد، میتوانید یک ظرف حباب درست کنید و به او بدهید.

لازمه حباب درست کردن، تمرکز بر تنفس است و تنفس آرام و شمرده، احساسات خروشان کودک را آرام میکند.

بچه ها وقتی احساس نا امنی کنند یا در معرض رابطه بی کیفیت قرار داشته باشند شروع به نشان دادن واکنش های هیجانی از خود می کنند نق زدن ، گریه کردن بهانه گیری و غیره نشانه این واکنش های هیجانی است

اگر کودک چهار ساله ای شروع به واکنش هیجانی نماید حدود ۳۰ دقیقه تا یک ساعت بر آن تمرکز دارد و اغلب والدین در این میان صبرشان را از دست میدهند و آنها هم شروع به رفتارهای هیجانی می کنند

درمان نق زدن

برای حل مشکل نق زدن و بهانه گیری فرزندتان روزی حدود سه تا پنج ساعت باید در معرض رابطه با کیفیت از سوی شما قرار داشته باشد به گونه ای که شما را رها کند . پس از دوهفته که به امنیت رسید مشکلش به احتمال زیاد حل خواهد شد.

دروغ

وقتی کودک قطعاً دروغ می گوید ، واکنش ما نباید غیراخلاقی و دارای هیجان شدید باشد ما می خواهیم کودکمان بداند که نیازی ندارد به ما دروغ بگوید.

فحش

بچه هایی که تازه فحش یاد میگیرن نمیدونن که بده. وقتی فحش میدن اصلا نباید حساسیت نشون داد چون تا بفهمن والدین با این کلماتی که نمیدونن چیه حساسیت نشون میدن با اونا در می افتن و دایم کلمات رو بکار میبرن. اصلا انگار نه انگار چیزی گفته.

چکاربایدکرد؟

هروقت کودک فحش داد فضارو عوض کنید اگه گفت مرض بگید مرض یا مگس؟ تبدیل به شوخی و بازی کنید و فضا رو منحرف کنید اگه گفت آشغال بگید آره باید آشغالا رو بریزیم سطل آشغال بعد ببریم بذاریم سرکوچه با این کار به مرور اون کلمه وحرف زشت ازیادش خواهد رفت

لجبازی

یکی از عواملی که بچّه ها را پرخاشگر و لجباز می کند، امر و نهی کردن زیاد است. والدین می توانند به جای امر و نهی از روش ترغیب کردن استفاده کنند.

وقتي كودك تهاجمي رفتار مي کند و به سمت کودکان ديگر حمله مي برد، او را تنها نگذاريد، کنارش بنشينيد و حرکاتش را اصلاح کنيد.

وقتي با دست کودکي را هل مي دهد، دستش را بگيريد و آرام روي دست کودک مقابل بکشيد و به او ياد دهيد که چگونه با دوستش رفتار کند.

وقتي کودک ديگري را نيشگون مي گيرد بگوييد «دردش مي گيرد، بهتر است با هم بازي کنيد».

اگر نمي تواند خودش را کنترل کند او را از ساير بچه ها به طور موقت جدا کنيد و پس از مدتي دوباره برگردانيد و آموزش ها را تکرار کنيد.

سعي کنيد اسباب بازي هاي خشن را از دسترس كودكان دور کنيد. طبيعي است که اگر اسباب بازي خشن در دسترس كودك باشد، به بازي هاي خشن گرايش پيدا مي کند،و روحيه پرخاشگري پيداخواهد كرد.

كودكی كه به محض عصبانی شدن شروع به خودزنی می كند، بیش از بقیه كودكان نیاز دارد كه مورد نوازش های آرام، دلسوزانه و مهربانانه قرار گیرد.


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *