نکاتی در مورد رفتار نامناسب والدین

برخی والدین متاسفانه نگرش بزرگی و کوچکی را به فرزندشان انتقال می دهند مثلا تو نمیفهمی تو بچه ای و بلد نیستی تو نمی دانی و تو تجربه نداری و … اینگونه رفتار نه تنها والدین با فرزند همراه نمی کند بلکه باعث جدایی بیشتر آنها از هم می شود. والديني که خودشان عقده‌ی حقارت دارند، در تلاش‌اند تا خود را بالاتر نشان دهند و ابزارشان نیز کوچک قلمداد کردن فرزندانشان است!!

تحقیر کردن، فحش دادن، مقایسه کردن و کسی را به رخ کشیدن، تمسخر، مقابل دیگران از بدی‌های نوجوان حرف زدن و .. همگی حس حقارت را به فرزند شما القا می‌کنند. فراموش نكنيد فرزندان شما والدين نسل آينده هستند!

ترساندن كودكان ممنوع

والدین عزيز ترساندن بچه ها کار درستی نیست. ترساندن از آقاپلیسه، آمپول و …ذهن کودک شما را پر ازترس میکند واز آن به بعد از همه این چیزها وحشت خواهد داشت.

لطفا مقابل فرزند خود از گوشي موبایل متعادل استفاده کنيد تا الگوی خوبی برای آنها باشيد معمولا كودكان وقتی یکسره والدين خود را مشغول كار كردن با موبايل ببينند کمتر برای درس حوصله به خرج میدهند.

آیا واقعاً می‌خواهید بین بچه‌هایتان خصومت ایجاد کنید؟ مطمئناً نه.

پس از مقایسه کردن آنها با همدیگر خودداری کنید.مقایسات مستقیم باعث عصبانی شدن بچه‌ها می‌شود.

وقتي زیرقولتان می‌زنید،در واقع اعتماد کودکتان را از بین می‌برید. بنابراین اگر احتمالاً خواسته كودك ازتوان شما خارج است،به جای کلمه«قول می‌دهم» از«سعی خودم را می‌کنم»استفاده کنید.

نباید کودک را بخاطرانجام عملی زشت در حضور دیگران، خجالت بدهیم زیرا این روش نوعی سوء رفتار به حساب می آید!!

ممکن است یک پدر و مادر افسرده شیطنت طبیعی بچه را نا فرمانی و بی ادبی تلقی نمایند و در نتیجه او را بدلیل بی حوصلگی خودشان کتک بزنند؛

افسردگی جرم و جنایت نیست بلکه یک بیماری قابل درمان است که درمان آن ناجی والدین و طفل خواهد بود!

پدر و مادر قرار است قدرت داشته باشند، اين قدرت باعث ايجاد امنيت در كودك ميشود.اما قرار نيست از قدرت خود سواستفاده كنند، عصباني شودند، داد بزنند، تنبيه كنند، يا به كودك خود زور بگويند.

‏والدين عزيز فراموش نكنيد ‎سو استفاده از قدرت يعني ظلم به كودك.

از جملات امری و تهدید براي كودك بپرهیزید زیرا:

الف) کم کم تاثیرش را از دست می دهد .

ب) کودک اعتماد به نفسش را از دست می دهد .

فریاد زدن و با صدای بلند صحبت کردن با کودک، در اغلب موارد منجر به نتیجه معکوس خواهد شد. همانطور که خودتان دوست ندارید کسی با فریاد با شما صحبت کند، کودکان نیز از این موضوع بیزارند.


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *