نکاتی در مورد مهد کودک

بازی و تفریح و سرگرمی و اجتماعی شدن بخشی از زندگی فرزندانمان هست. اینگونه رفتار باید کنترل شده و با مدیریت زمانی و مکانی مناسب و متناسب با سن و سال فرزند باید انجام شود. مهد کودک ها معمول با این نگرش ایجاد می شوند تا بتوانند والدین را از بابت این گونه رفتار و یادگیری ها به فرزندان خیالشان را راحت کنند.

اما انتخاب و آشنایی با مهد کودکی که می خواهید انتخاب کنید بسیار مهم است. در ایتدا که باید مجوز رسمی مهد کودک و کادر مجرب آنها را شناسایی کنید و سپس فضای آموزشی و امکانات آنرا بررسی کنید. نکته قابل تامل این است که هر مهد کودکی که هزینه بیشتری می گیرد صرفا نمی تواند بهترین انتخاب شما باشد. و نکته دیگر منطقه و محل مهد کودک هست که باید با شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خانواده شما متناسب باشد.

مهد کودک، اجتماع کوچک!

بعضی مادرها خیال می کنند اگر بچه شان را مهد بگذارند، روابط عاطفی شان مختل می شود و دیگر کودک به مادر دلبسته نخواهد بود پس کودک را پیش خودشان نگه می دارند و می گویند خودم شعر و بازی به او یاد می دهم.

چنین تصوری کاملا اشتباه است؛ اول اینکه مادر نباید برای کودک نقش معلمی را بازی کند چون وظیفه مادر این است که بی دریغ به کودک عشق و امنیت دهد.

معلمی نیاز به قاطعیت و نظم ویژه ای دارد و وقتی پدر و مادر نقش معلم را می پذیرند رابطه والدین و فرزندی خراب می شود. درواقع تشخیص و تفکیک این دو نقش برایش طاقت فرسا خواهد بود.

کودک باید بعد از سه سالگی تا شش سالگی مهد کودک را تجربه کند و در فضای مهد نظم را بیاموزد یا با سلسله مراتب آشنا شود.

کودک در کنار همشاگردی، مربی، مدیر، آبدارچی، راننده سرویس و. . . یاد می گیرد چطور با دیگران تعامل داشته باشد و مشکلاتش را حل کند.


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *