ویتامین ها و کودکان

ویتامین‌ها مواد و ترکیباتی آلی هستند که در غذاها و منابع غذایی وجود دارند و برای عملکرد طبیعی بدن، در اعضاء و سیستم‌های مختلف نقش بسزایی دارند. برخی از ویتامین‌ها مانند E , K , A و D محلول در چربی و برخی دیگر مانند ویتامین‌های گروه B و C محلول در آب می باشند.

این ویتامین ها کمک می کند تا بتوان حدس زد که در چه شرایطی بدن ممکن است دچار کمبود هر دسته از ویتامین‌ها شده است. مثلاً در کسانی‌که رژیم لاغری خیلی شدیدی دارند و چربی مصرف نمی‌کنند، ممکن است دچار کمبود برخی ویتامین‌های محلول در چربی شوند.

آیا ویتامین ها را بیشتر استفاده کنیم؟

مقدار مجاز برای هر کدام از ویتامین‌ها مشخص شده است و حتی مصرف بیش از حد آنها در شرایط مختلف، مانند کودکی یا دوره بارداری، با توجه به تجمع آنها در کبد و بافت‌های چربی بدن می‌تواند منجر به عوارض وخیمی شود.

پس هرگز نباید بدون تجویز پزشک اقدام به مصرف خودسرانه ویتامین‌های محلول در چربی نمود.

در مورد ویتامین‌های محلول در آب مانند ویتامین‌های گروه B و C ، اگر چه اضافه مصرف شده آنها از بدن دفع می‌شود، اما مصرف پیوسته و زیاد برخی از آنها نیز ممکن است برای بدن ضررهائی به همراه داشته باشد. برای مثال، مصرف بیش از حد ویتامین B۶ ممکن است منجر به صدمات عصبی و یا مصرف بیش از حد و طولانی ویتامین C ممکن است باعث پیدایش نوعی سنگ کلیه شود.

آیا بیماری ها عفونی مثل سرماخوردگی با ویتامین ها برطرف می شوند؟

عفونت‌ها به‌دلیل بی‌اشتها کردن کودکان ممکن است آنها را به‌طور موقتی از مصرف غذاهای متنوع و میوه‌ها و سبزیحات تازه محروم سازد. بنابراین، در مورد بیشتر عفونت‌ها که کوتاه‌مدت هستند، می‌توان در مرحله اول حداکثر تلاش را برای حفظ تعادل رژیم‌غذائی به‌کار برد و از محصولات غذائی تازه به‌خصوص میوه‌ها و سبزیجات بیشتر مصرف کرد اما درصورتی‌که بی‌اشتهائی خیلی شدید باشد و یا کودک از قبل دچار سوءتغذیه و کمبود ویتامین‌ها باشد، با تجویز پزشک می‌توان برای مدت محدودی از فرآورده‌های کمکی ویتامین‌ها استفاده کرد.

آیا باید همراه آنتی بیوتیک ها ویتامین مصرف کنیم؟

این موضوع که آنتی‌بیوتیک‌ها، ویتامین‌های بدن را از بین می‌برند صحت ندارد و فقط در موارد مصرف طولانی آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است که تولید برخی از ویتامین‌های بدن مانند K دچار اختلال شود یا برخی آنتی‌بیوتیک‌های خاص باعث کاهش برخی ویتامین‌ها مانند B۶ می‌شوند که در این موارد پزشکان خود به تجویز ویتامین مورد نظر با مقدار مناسب اقدام می‌نمایند و بیماران نباید خودسرانه به مصرف ویتامین‌های مختلف بپردازند.

آیا شربت ویتامین تجارتی در حین عفونت‌ها مشکلی دارد؟

اخیرا انواع مختلفی از شربت‌ها یا قطره‌های حاوی ویتامین با طعم‌ها و مزه‌های مختلف در اختیار مردم قرار گرفته که بعضی از آنها دارای مقادیری از ویتامین‌ها یا املاح و فلزات کمکی (مانند آهن) بیش از حد مورد نیاز بدن هستند.

از آنجا که مصرف برخی از این فرآورده‌ها مانند آهن در طی عفونت‌های حاد ممکن است درمان عفونت را دچار اشکال نماید، بهتر است حتماً در مورد فرآورده موردنظر قبلاً با پزشک مشورت نمود.


 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *