پیشگیری از سرما خورگی نوزادان

مهم است بدانیم که با گرم کردن بیش از حد محیط و پوشش و لباس بیش از حد نمیتوان از سرما خوردگی پیشگیری نمود .

دمای خانه را متعادل نگه دارید

 دمای محیط منزل و ماشین در زمستان نباید خیلی بیش از حد گرم باشد .(۲۳-۲۶ درجه مناسب می باشد)
  پنجره های منزل را روزی یک بار برای حدود نیم ساعت باز کنید تا هوا عوض شود.
 شستن دستها خیلی مهم است و از اصول مهم پیشگیری از سرما خوردگی است.
 مصرف میوه های دارای ویتامین ث مانند پرتقال و لیمو شیرین سبب کاهش سرماخوردگی نمی شود ولی از عوارض سرماخوردگی پیشگیری نسبی میکند و سرما خوردگی دوره کوتاهتر و کم عارضه تری را طی خواهد کرد .

15102a

بچه‌ها را خسته نكنيد

سعي نكنيد تمام ساعات روز كودكتان را پر نمایید .  گاهي پنجشنبه‌ و جمعه بچه‌ها به قدري پر از تفريح و سرگرمي است كه آنها حتي وقت استراحت پيدا نمي‌كنند. اين كار باعث خسته شدن‌شان مي‌شود و آن دسته كه دچار بي‌خوابي مي‌شوند خيلي راحت بيمار خواهند شد. براي اينكه كودكان سالم و سرحال باشند بايد به اندازه كافي يعني به طور ميانگين ۱۱ تا ۱۲ ساعت در سن ۳ تا ۵ سالگي در شب بخوابند.

سرخود مكمل ندهيد

دادن مكمل حتي مكمل‌هاي مخصوص كودكان وقتي فرزند شما سالم است، بي‌مورد می باشد. در برخي موارد حتي مكمل دادن سرخود مي‌تواند بيماري را مخفي نگه دارد و سبب حادتر شدن مشكل می شود. بهتر است بدانيد اگر فرزند شما خسته و بي‌رمق است، شايد مشكل كمبود ويتامين نباشد. به جاي تجويزهاي خودسرانه به متخصص كودكان مراجعه كنيد و اجازه بدهيد پزشك مشكل را حل كند.

پیشگیری از کم شدن آب بدن نوزادان

 تامین آب بدن کودکان هنگام سرما خوردگی اهمیت زیادی دارد.  نوشیدنی که به کودک می دهید باید ترکیبی از آب، آب میوه و مقدار اندکی زنجبیل باشد. خوراندن سوپ مرغ به کودک می تواند به راحتی آب مورد نیاز بدن او را تامین کند.

مقابله با گرفتگی بینی

یکی از بهترین راه های مبارزه با گرفتگی بینی و مشکلات تنفسی استفاده از سرم های شست و شو و تمیز کردن بینی می باشد . فرزندتان را به پشت بخوابانید و در هر سوراخ بینی اش سه قطره سرم شست و شو بچکانید. حالا فرزندتان به راحتی می تواند نفس بکشد. اگر فرزندتان کوچک تر از آن است که در بینی اش سرم شست و شو بچکانید، می توانید از دستگاه مکش داخل بینی استفاده کنید.

استفاده کردن از عسل

کودکان زیر یک سال به دلیل خطر مسمومیت غذایی حاد (botulism ) نباید عسل بخورند، اما استفاده کردن از عسل برای درمان گلو درد و سرفه کردن کودکانی که از مرز یک سالگی گذشته اند بسیار مفید می باشد.
نتایج بررسی های دانشمندان در سال ۲۰۰۷ میلادی نشان داده خوراندن نصف قاشق چای خوری عسل به کودکان ۲ تا ۵ ساله هنگام خوابیدن می تواند به درمان گلو درد و متوقف شدن سرفه کمک زیادی نماید .

استفاده از دستگاه رطوبت ساز ( بخور ) سرد

استفاده از دستگاه بخور مفید می باشد، زیرا سبب نرم شدن اندام های تنفسی بدن می شود و تنفس را راحت می کند. دکتر کاردیئلو معتقد است کودکان را باید از گرد و خاک، رطوبت گرم و دستگاه بخور دور نگه داشت.

مرطوب کردن راه های تنفسی

اگر فرزندتان سرفه های شدید می کند، او را تشویق کنید چهار بار در روز به مدت ۱۵ دقیقه دوش آب گرم بگیرد تا راه های تنفسی اش باز شوند و سرفه هایش متوقف شوند.

درمان قرمز شدن پوست

تمیز کردن پیاپی بینی نوزاد می تواند پوست این ناحیه را قرمز، تحریک پذیر و زخم نماید . یکی از راه های پیشگیری از قرمز و زخم شدن بینی نوزادان استفاده از دستمال مرطوب است. اگر همه گزینه ها برای جلوگیری از قرمز و زخم شدن پوست بینی فرزندتان بی نتیجه ماند می توانید با استفاده از کرم های مرطوب کننده این ناحیه را ماساژ دهید.


 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *