پیش از بارداری و حین بارداری در مصرف چای سبز احتیاط کنید

بیش از ۴ هزار سال است که  چای سبز به عنوان یک نوشیدنی مهم در آسیا استفاده میشود چون اعتقاد بر این است که این چای به هضم غذا، تنظیم قند خون و کنترل خونریزی کمک میکند. امروزه با کشف خاصیت ضد سرطانی که برای این نوشیدنی کشف شده علاقه مردم نیز به نوشیدن این چای افزایش یافته است. با این وجود نظر پزشکان در رابطه با نوشیدن این چای قبل از بارداری و در طول دوران بارداری این است که مصرف چای سبز و سیاه را کم کرده و به دمنوش های گیاهی دیگر که ضرر ندارند روی بیاورند.

فواید چای سبز

چای سبز حاوی آنتی اکسیدنهای زیادی است که برای مقابله با سرطان بسیار مفید تلقی میشود. این چای خواص آنتی اکسیدانی قوی‌تری نسبت به چای سفید و سیاه دارد. چای سبز همچنین دارای اسید اسکوربیک یا همان ویتامین C و مواد معدنی مانند روی، منگنز و کروم است. مطالعات نشان داده چای سبز میتواند به کاهش خطر ابتلای فرد به بیماری‌های قلبی عروقی، پوسیدگی دندان، سنگ کلیه و سرطان کمک میکند. با وجود تمام این مزایا، مصرف چای سبز در دروان بارداری به دلیل محتوای پر کافئینی که دارد چندان توصیه نمیشود.

healthy green tea cup with tea leaves

مضرات چای سبز

بعضی از پزشکان نوشیدن بیش از اندازه چای سبز را توصیه نمی کنند. مقدار زیاد چای سبز ممکن است بر میزان اسید فولیک یا فولات تاثیر بگذارد. اسید فولیک یکی از مهمترین مواد مغذی در طول بارداری است. یکی از تحقیقات نشان می دهد خطر نقص لوله عصبی مثل اسپینا بیفیدا در نوزادانی که مادران آنها در زمان لقاح یا ابتدای بارداری از مقدار زیادی چای سبز استفاده کرده اند افزایش پیدا می کند.

اسپینا بیفیدا زمانی اتفاق می افتد که لوله اطراف سیستم عصبی مرکزی که لوله عصبی نامیده می شود، به طور کامل بسته نشود. نقص لوله عصبی مثل اسپینا بیفیدا معمولا در اثر کمبود اسید فولیک بوجود می آید. چای سبز و سیاه باعث میشود اسید فولیک موجود در مواد غذایی جذب بدن نشود.

البته هنوز به طور قطع نمی توان گفت که اجتناب از نوشیدن چای سبز در طول بارداری خطر نقص لوله عصبی را کاهش می دهد اما در این خصوص تحقیقات بیشتری لازم است.

سه ماه پیش از بارداری مصرف چای ممنوع!

به گزارش دارچین به نقل از سلامت نیوز؛ مطالعات نشان می‌دهد جنین زنانى که سه ماه پیش از بارداری روزانه ۱ تا ۲ فنجان چاى سبز می‌خورند و یا در طول سه ماهه نخست بارداری چای سبز می‌نوشند، دو برابر بیشتر از دیگران در معرض نقص لوله عصبى هستند.
میزان کافى اسیدفولیک در هفته‌ هاى نخست بارداری به کاهش میزان نقایص لوله عصبى در جنین کمک مى‌‌کند، پس اگر قصد دارید باردار شوید، تا انتهاى دوران بارداری از نوشیدن چاى سبز اجتناب کنید.


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *