چند نکته رفتاری برای والدین و کودک

مقایسه کودک

هرگز کودکان با دیگران مقایسه نکنید این کار به اعصاب و روان آن‌ها آسیب می‌زند و باعث کاهش توانایی‌هایشان می‌شود زیراکودک فکر می‌کند واقعا مشکل دارد وتوانایی لازم برای انجام کاری راندارد.

نماز

چطور لذت نماز خوندن را به بچه منتقل کنیم؟

نمازمون را که خوندیم بیاییم بنشینیم با بچمون صحبت کنیم که چقدر احساس آرامش می کنم وقتی با خدای خودم حرف میزنم. اتکا به قدرت برتر آرامش میاره خدایی هست که قدرتش از همه بالاتره و من هرجایی که مشکلی دارم به اون واگذار میکنم و این باعث میشه آروم بشم وهرجایی که خیلی خوشحال میشم از او تشکر میکنم این تشکر کردن و این راز و نیاز کردن را در نماز به بچمون آموزش میدیم ونشون میدیم که بعد از نماز ما چه مادر بهتری میشیم. این باعث میشه بچه تاثیر نماز را تو زندگیمون ببینه. اگه این تاثیر را دید اونوقت ما یادش میدیم چطوری با نمازش زندگی کنه.

کثیف کاری

در حمام به فرزندانتان اجازه دهيد كثيف كاري كنند. كثيف كاري به رشد مغز كودك كمك ميكند. به جاي نگراني از كثيف شدن حمام، از تماشاي فرزندتان لذت بيريد. اين روزها گذرا هستند و به زودي فرزندتان ترجيح مي دهد تنهايي حمام كند. با آنها كودكي را دوباره تجربه كنيد. اگر به جاي لذت دچار اضطراب يا خشم ميشويد اين حس را به عنوان هشداري جدي تلقي كنيد. وسواس ما قاتل شادي كودكان است.

حمام کودک

وقتی کودک را به حمام می برید، آب پاش را از اب پر كنيد و به فرزندتان اجازه دهيد با خيال راحت به ديوار آب بپاشد. اين روش به كودك كمك ميكند بدون نگراني از خرابكاري، از هيجانات خود لذت ببرد. تخلیه هیجانات پرخاشگری کودک را کم می کند

خواب کودک

کودک فرق ساعت ۸شب با ۱۲شب را نمی داند، او آنقدر انرژی دارد که می تواند تا صبح هم بیدار بماند اگر حتی خودتان نمی خواهید زود بخوابید، حدود ساعت ۹_۱۰شرایط خواب را فراهم کنید و خاموشی درخانه ایجاد کنید تا کودکتان دراتاق بخوابد و سپس مجدد بیدار شوید و به کارهایتان برسید

پوشک گرفتن

وسواس و نظافت شدید والدین باعث میشود کودک بعدا به سختی از پوشک جدا شود ودر عمل دفع مقاومت کند و تنها در پوشک دفع را انجام دهد اجازه دهید بچه ها درچارچوب مشخص کثیف کاری کنند، گل بازی، خمیر بازی، رنگ بازی و.. کنند.

دستشویی رفتن کودک هم یک جور بازی است خیلی از مادران این بازی را بخاطر نظافت تخریب میکنند وکودکشان برای اینکه مادر ناراحت نشود خودش رانگه می دارد و درعمل دفع مقاومت میکند.

 


 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *