چگونه وچه موقع به كودك غذا بدهيم

يك مطالعه مناسب و معقول را روي اين خوراكي ها شروع كنيد . چطور ؟

۱) سعي كنيد بفهميد كه كودك شما ممكن است بواسطه درد يا يك عارضه جسمي كه بعد از خوردن اين غذاها به آن دچار مي گردد از اين غذا ها متنفر باشد .

اگر جواب مثبت باشد بدون درنگ با يك متخصص تغذيه مجرب مشاوره نماييد تا راهنمايي لازم را انجام دهد چرا كه رفتن ما بقي راه از عهده شما خارج است و نياز به تخصص فني دارد و متخصص تغذيه مطمئناً با هماهنگي يك پزشك متخصص كودكان عارضه را شناسايي و آن را درمان خواهد نمود . اگر جواب منفي است ، گام بعدي را برداريد.

۲) مشخص كنيد كه بين غذاهاي مورد تنفر ، چه موارد مشتركي وجود دارد براي مثال از نظر رنگ ، شكل ، مزه ، طعم و بو و …اگر جواب مثبت باشد ، شما علت را پيدا كرده ايد و با تغييراتي كه در غذاها مي دهيد ( بسته به نوع حساسيت كودك ) مي توانيد اين غذاها را به كودك بخورانيد . مثلاً اگر كودك نسبت به بو حساس است شما با تغييراتي كه در پخت مي دهيد مي توانيد اين مشكل را حل كنيد و همچنين است در ارتباط با ديگر موارد …

۳) بررسي كنيد زمان خوردن اين غذاها در كودك چه تاًثيراتي دارند ، يعني آيا ممكن است كودك از يك غذاي خاص براي ناهار متنفر باشد ولي براي شام آنرا مصرف كند و لذت ببرد و مواردي شبيه به اين .

براي مثال بر اساس تحقيقاتي كه اين مركز به انجام رسانده است ما دريافته ايم اگر كودكاني كه در مهد كودك گذاشته مي شوند ظهرها به طور اجباري بخوابند و اين خواب اجباري كه معمولاً بعد از ناهار مي باشد باعث ايجاد نوعي واكنش شرطي شدن كودكان براي نخوردن ناهار شود ، اكثر كودكان تا سالها از خوردن ناهار متنفر مي شوند . اگر چنين است راهكار آن بسيار ساده است كه به تجربه ثابت گرديده است ، يعني با دادن يك قول ساده مثل پارك رفتن – فيلم تماشا كردن يا بازي كردن بعد از ناهار مي توانيد ذهنيت كودك را در مورد اين مسئله پاك كنيد .

۴) بررسي كنيد كه آيا كودك خاطره بدي را كه با خوردن غذا همراه شده ندارد ؟ مثلاً در هنگام خوردن آش والدين كودك به شدت با يكديگر دعوا كرده باشند و احتمالاً موجب شكستن چيزي در منزل شده باشند ، كه در نتيجه كودك براي هميشه از خوردن آن نوع غذا متنفر خواهد شد و مواردي مشابه اين كه شما مي توانيد با كمي تفحص به آن برسيد و به نحوي كه صلاح مي دانيد اين ذهنيت را پاك كنيد .ذهنیت

۵) مطالعه و دقت كنيد كه آيا ممكن است كودك شما غذاها را با چيزهايي مثل انواع حيوانات و حشرات مقايسه كند ؟ براي مثال در پژوهشكده ما كودكي بود كه به شدت از ماكاروني مي ترسيد و با مطالعه زياد ، دريافتيم اين كودك ماكاروني هاي سس زده شده را دقيقاً شبيه به كرمهاي خاكي باغچه پدر بزرگش مي ديد. و متاسفانه مادر كودك ماكاروني را به اجبار به كودك مي خورانده كه تصور آن براي شما هم مشكل است . اين مساله باعث شده بود كه كودك حتي از حالت تعادل رواني نيز خارج گردد .

در چنين مواقعي بايستي يا خيالبافي كودكان را تصحيح كنيد يا نوع غذا را از حالت قبلي خارج نماييد و راهكارهايي شبيه به اين مسئله را در پيش بگيريد . براي مثال نوع ماكاروني را از رشته اي به نوع صدفي آن تغيير دهيد .

2587410000

۶) دقت كنيد كه آيا ممكن است كودك شما بواسطه جلب توجه ، اقدام به نخوردن غذا بكند ، كه البته اين موضوع بيشتر درباره بچه هايي مصداق پيدا مي كند كه معمولاً تك فرزند بوده و در دوران كودكي با تمام وجود در مركز توجه قرار داشته اند كه با كم شدن اين توجه ، كودك درصدد چاره جويي بر مي آيد و با اولين موفقيت در اين راه ، به ادامه آ ن تشويق مي گردد.

در اينگونه موارد بايستي والدين با ملايم ترين روش ، به اصطلاح ناز كشيدن از كودك را كنار بگذارند و سعي كنند كودكشان در اين گونه موارد ، احساس موفقيت نكنند .

با توجه به تحقيقات و مطالعاتي كه انجام داده ايم با مواردي جز مسايل اشاره شده برخورد نشده و حتي طرح تئوري موارد ديگر نيز به نظر نمي رسد و بسيار نادر خواهد بود كه مادري با اجراي دقيق اين راهكارها نتواند مشكل كودك را پيدا كند . ما مطمئن هستيم كه شما در اين راه موفق خواهيد شد .

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *