کتاب بهترین دوست کودک

کتاب بهترین دوست و همراه در هر سن و زمانی است. دوستی که زیانی ندارند و هرگاه که بخواهیم در دسترس و کنار ماست. باید به کودکان فرصتی داد تا کتابی را که خوانده اند برای بقیه تعریف کنند. یا از دیگران بخواهیم درباره آن کتابی که کودکمان خوانده یک سوالی بکند تا اوجواب دهد. کودک وقتی ببیند مطلبی را که دیگران از او سوال کرده اند و او می داند و به راحتی توضیح می دهد ای بسا بیش از ده بار که ما به او بگوییم کتاب بخوان رویش اثر خواهد گذاشت. مهم این است که این کتاب خواندن را در وجود او بکاریم.

بچه ها از موسیقی و آهنگ جمع شدن یا پاره شدن کاغذ به شدت لذت می برند؛ اما اگر بازی با کتاب برای کودکان با خشونت و تندی والدین همراه باشد، آرام آرام علاقه او به کتاب از بین می رود

زیرا کتاب و خشونت در ذهن او، همراه هم شده و وقتی نام کتاب می آید، یاد خشونت در ذهن او زنده می شود. در این جا است که تنفر از خشونت، او را از کتاب هم دور می کند.

انتخاب كتاب مناسب برای كودكان

به دنبال كتاب هایی بگردید كه داستان های خوب و متنوعی دارند، كتاب ها ی مصور و كتاب هایی كه شما نیز از مطالعه آنها لذت می برید و كتاب هایی كه با خلق و خوی كودك شما سازگار است .

  برای انتخاب كتاب مرحله زندگی كودك خود را در نظر بگیرید، و ببینید در چه دوره تكاملی قراردارد. نخستین دوره كودكی ، دوره ای است كه بچه ها مهارت های سرگرم كننده متعددی را فرا می گیرند و با شرایط تازه ای روبه رو می شوند. برای كودكان مختلف و مناسبت های گوناگون ، كتاب های متنوعی موجود است ، تقریباً درباره هر موضوعی كتاب وجود دارد.

  به دنیا آمدن فرزند دوم، نگهداری از كودك ، دوست یابی ، دوستان واقعی و غیرواقعی ، به مدرسه رفتن ، اخلاق های خوب ، اخلاق های بد ، عواطف و احساسات ، همكاری كردن ، به دكتر رفتن ، به دندانپزشكی رفتن، تنها بودن با خواهر یا برادر خود، خوابیدن و حتی مراسم مذهبی .

  آیا تا به حال پس از خواندن عبارتی از یك كتاب به فكر نیفتاده اید كه : ” این موضوع همان چیزی است كه می خواهم با كودكم در میان بگذارم… “؟  خواندن كتاب كودكان ، به بزرگسالان ( والدین ) كمك می كند تا بتوانند آنچه در ذهن خود دارند ، بیان كنند . چیزهایی كه گاه والدین نمی توانند برای ادای آن واژه ای بیابند.

چه زمانی کتاب بخوانیم؟
هر وقت کودک تقاضای گوش دادن به کتاب‌خوانی را داشت یا تا زمانی که کودک با حوصله به سخنان شما گوش می‌دهد، کتابخوانی را ادامه دهید. هیچ‌گاه بیش از حد به مطالعه کتاب اصرار نکنید چون این امر نتیجه معکوس دارد و کودک را از کتاب گریزان می‌سازد. فراموش نکنید اگر خودتان ساعاتی از روز را به مطالعه نپردازید، توجه کودک را به مطالعه به سختی می‌توانید جلب کنید. گاهی مطالعه درحضور کودک، تمایل وی را به آوردن کتاب‌هایش و خواندن آنها بیشتر می‌کند. پیش از خواب، زمان مناسبی برای گوش کردن به کتاب‌خوانی شماست.

نحوه کتاب خواندن؟
لزوما نیاز نیست که کتاب را برای کودک از روی آن بخوانید بلکه می‌توانید داستان آن را با توجه به تصاویر بیان کنید. بهتر است تمام داستان را پیش‌تر خوانده و مرور کرده باشید. یک قصه گوی خوب نباید تمام حوادث را با عباراتی صریح و روشن بیان کند بلکه بهتر است به اشاره از آن بگذرد تا کودک مجال تفکر و تخیل پیدا کند که این خود برای کودکان نشاط آور است.


 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *