گل مژه

گل مژه، تورم پر از چرك در لبه پلك است. التهاب پیازچه مو كه محل روئیدن مژه است آنرا بوجود می‌اورد و غالباً پلك پائین را گرفتار می‌سازد.

در ظرف ۴ یا ۵ روز نوك گل مژه متراكم‌تر شده و سپس سرباز می‌كند. مالیدن و دستكاری روی مژه‌ها زمینه را برای گل مژه آماده می‌كند و گاهی بهمراه بلفاریت یا التهاب لبه پلك نیز دیده میشود. گل مژه‌ها خیلی عفونی نیستند اما ازچشمی به چشم دیگر سرایت می‌یابند.

گل مزه

علائم :

ناحیه قرمز رنگ و متورم در روی پلك كه بزرگ و پر از چرك میشود

آیا خطرناك است؟

گل مژه معمولاً بی‌ضرر است و در منزل می‌توان آن را درمان كرد.

ابتدا چه كار باید بكنید؟

۱- اگر برآمدگی روی پلك فقط قرمز و حساس است آنرا بحال خود بگذارید و به كودكتان توصیه كنید آنرا دست مالی نكنید. اما چنانچه گل مژه‌ای بدنما و دردناك است روی پلك یك گاز یا دستمال تمیز بگذارید و رویش را خیلی نرم باندپیچی كنید.

۲- اگر گل مژه، پر از چرك و دردناك شده است از كمپرس گرم بمدت چند دقیقه هر دو تا سه ساعت یكبار استفاده كنید و یا پارچه‌ای نخی و تمیز را داخل آب داغ كرده و بعد از گرفتن آبش آنرا بر محل برآمدگی بآرامی قرار دهید. این كار باعث میشود درد تسكین یابد و چركهای گل مژه در سر آن جمع شود و سرباز كند.

1201201

۳- به مجرد سرباز كردن گل مژه، شما باید چركها را پاك كرده و درد را آرام كنید. اگر توانستید مژه را در وسط گل مژه مشاهده كنید با یك موچین، خیلی آرام آنرا بیرون بكشید. اگر بیرون نیامد دیگر با آن كاری نداشته باشید و به كمپرس گرم همچنان ادامه بدهید. اگر مژه خارج شود چركها بیرون می‌ریزند و پلك سریعاً خوب میشود. چركها را با آب گرم و پارچه نخی تمیز كنید.

۴- اگر در پلك را پوسته‌های شوره مانند گرفته باشند احتمالاً بلفاریت یا التهاب لبه پلك نیز دارد.

آیا مشورت با دكتر لازم است؟

اگر درمان خانگی در ظرف ۴ یا ۵ روز برای گل مژه موثر واقع نشد و یا تمام پلك متورم شده باشد و یا گل مژه همراه با التهاب لبه پلك باشد فوراً با دكتر تماس بگیرید.

دكتر چه اقدامی انجام خواهد داد؟

اگر پلك یا خود چشم عفونت كرده باشد دكتر به تجویز پماد آنتی بیوتیك با قطره‌های چشمی خواهد پرداخت. اگر گل مژه همراه با التهاب لبه پلك باشد برای برطرف كردن آن پماد می‌نویسد.

شما چه كمكی می‌توانید بكنید؟

دستمال و حوله صورت كودك را از وسائل مابقی افراد خانواده برای جلوگیری از سرایت عفونت جدا كنید.

قبل و بعد از درمان گل مژه دستهایتان را بشوئید و نگذارید كودك به ناحیه عفونی دست بزند.


 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *